REKLAMA

Legendarna inscenizacja „Turandot” Roberta Wilsona z Opéra national de Paris na ekranach polskich kin

Od 25 lutego 2024 roku KinoMaestro.pl będzie prezentować w polskich kinach ostatnią operę Giacomo Pucciniego, „Turandot”. Produkcja przygotowana przez amerykańskiego reżysera i scenografa, Roberta Wilsona, została pokazana na całym świecie. W Polsce można obejrzeć retransmisję z Opery Paryskiej, w partię Panga, jednego z chińskich ministrów, wciela się polski tenor Maciej Kwaśnikowski.

Przedstawienia Wilsona to wysmakowane estetycznie obrazy, precyzyjny ruch postaci i niesamowite efekty świetlne. Najważniejsze teatry operowe powierzały mu i nadal powierzają do realizacji najznamienitsze tytuły: „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego, „Makbeta”, „Otella” i „La traviatę” Giuseppe Verdiego, „Fausta” Charlesa Gounoda czy „Peleasa i Melizandę” Claude’a Debussy’ego.

Spektakl „Turandot”, który obejrzymy, był transmitowany do kin na całym świecie w listopadzie 2023 roku. Zadyrygował nim Marco Armiliato, Włoch współpracujący z najważniejszymi teatrami operowymi świata. W międzynarodowej obsadzie śpiewaków (Iréne Theorin jako księżniczka Turandot, Brian Jagde jako książę Kalaf i Ermonela Jaho w roli niewolnicy Liu) znalazł się stale współpracujący z Paryską Operą Narodową tenor Maciej Kwaśnikowski. Ostatnio podziwialiśmy go jako Tybalta w retransmisji „Romea i Julii” Charlesa Gounoda. Teraz będzie Pangiem, jednym z trzech ministrów bezwzględnej chińskiej księżniczki Turandot, która ucina głowy pretendentom do jej ręki…

„Turandot w  Opéra national de Paris © Charles-Duprat | Opéra national de Paris
„Turandot w Opéra national de Paris © Charles-Duprat | Opéra national de Paris

Opera Pucciniego jest wielkim melodramatem, ale ma w sobie też elementy komediowe. Jej libretto oparto na commedii dell’arte Carla Gozziego, włoskiego dramatopisarza doby oświecenia, autora udramatyzowanych baśni, takich jak właśnie „Księżniczka Turandot” czy „Miłość do trzech pomarańczy”.

Czas trwania: około 3 godzin (w tym jedna przerwa), opera pokazana zostanie z polskimi napisami. Lista kin i bilety znajduje się tutaj.

Zwiastun spektaklu
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne