„Pory roku” Josepha Haydna to jedno z największych dzieł oratoryjnych w historii muzyki. Premiera kompozycji miała miejsce w 1801 roku i choć początkowo przyjęta została z uznaniem, nie powtórzyła sukcesu „Stworzenia świata”. Oparta jest na tekście cenionego w XVIII wieku poematu „The Seasons” Jamesa Thomsona, ułożonego w formie libretta przez barona Gottfrieda van Swietena, austriackiego mecenasa sztuki.
Oratorium podzielone jest na cztery części odpowiadające kolejnym porom roku. Przedstawienie treści powierzone zostało trzem postaciom – gospodarzowi Szymonowi (bas), jego córce Hannie (sopran) i młodemu wieśniakowi Łukaszowi (tenor). Chór komentuje przyjmując rolę gromady wieśniaków. Artysta w czasie pisania oratorium znajdował się u szczytu swych możliwości twórczych. Niedługo później całkowicie zaprzestał komponowania, ze względu na pogarszający się stan zdrowia. „Pory roku” to ostatnia w jego kompozytorskim dorobku, kompozycja, zmarł w maju 1809 roku.
Orkiestrę Filharmonii Narodowej, Chór (przygotowany przez Bartosza Michałowskiego)oraz solistów poprowadzi Łukasz Borowicz, obecnie szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej, pierwszy dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej. Nagradzany wieloma nagrodami, chętnie sięga po zapomniane dzieła operowe. Chór przygotowany zostanie przez Bartosza Michałowskiego. Wystąpią: Natalia Rubiś (sopran), Petr Nekoranec (tenor), Robert Gierlach (bas-baryton).
Przed koncertem piątkowym 12, kwietnia 2024 roku o godz. 18:30 w ramach cyklu „O czym gramy”, odbędzie się spotkanie z Maestro Łukaszem Borowiczem które poprowadzi Róża Światczyńska, dziennikarka muzyczna i komentatorka w Programie 2 Polskiego Radia i Polskim Radiu Chopin.