REKLAMA

Magdalena Kaczorowska nowym dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło konkurs na dyrektora Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. Funkcję tę od września 2024 roku prawdopodobnie piastować będzie Magdalena Kaczorowska, dotychczas zajmująca stanowisko zastępcy dyrektora instytucji.

Magdalena Kaczorowska jest absolwentką Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jej doświadczenie menadżerskie obejmuje kierowanie działami organizacji pracy artystycznej Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Polskiej Opery Królewskiej oraz impresariatem Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie Kaczorowska jest zastępcą dyrektora Polskiej Opery Królewskiej.

W II etapie konkursu na dyrektora Polskiej Opery Królewskiej znalazło się 11 kandydatów: Jan Tomasz Adamus, Tomasz Cyz, Katarzyna Grzesiak, Magdalena Kaczorowska, Rafał Kłoczko, Krzysztof Korwin-Piotrowski, Krzysztof Kur, Paweł Paszta, Agnieszka Topolska, Łukasz Wojakowski i Michał Znaniecki. W konkursowej komisji znaleźli się: Donata Jaworska (przewodnicząca), Marianna Otmianowska (wiceprzewodnicząca), Dorota Serwa, Bogusław Nowak, Ruben Silva (przedstawiciele Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego i organizatora instytucji), Aleksandra Knitter-Sikora, Anna Radziejewska (przedstawicielki pracowników Polskiej Opery Królewskiej), Jacek Jekiel (przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów) i Grzegorz Michalski (przedstawiciel Polskiej Rady Muzycznej). Rozmowy z kandydatami odbyły się 1 i 2 lipca 2024 roku.

Polska Opera Królewska została powołana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku. Instytucja stała się artystycznym domem muzyków, którzy stracili zatrudnienie w Warszawskiej Operze Kameralnej. Pierwszym dyrektorem i współzałożycielem POK był aktor i reżyser Ryszard Peryt, który pełnił tę funkcję aż do swojej śmierci w 2019 roku. Następnie stanowisko dyrektora instytucji piastował Andrzej Klimczak, bas-baryton od lat związany z zespołami Warszawskiej Opery Kameralnej, a następnie Polskiej Opery Królewskiej.

Od kilku miesięcy trwa również dyskusja związana z planowaną przez poprzednią ekipę rządzącą, a następnie odwołaną przez obecną, budową siedziby Polskiej Opery Królewskiej przy ulicy Myśliwieckiej 1 w Warszawie. Powodem podjęcia inwestycji był brak stałej siedziby opery, która obecnie spektakle wystawia w tymczasowo wynajmowanym od Łazienek Królewskich zabytkowym budynku Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii z niewielką widownią na zaledwie 180 miejsc. W lutym 2024 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadecydowało o wstrzymaniu inwestycji, co uzasadniono brakiem potrzeby budowy teatru.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne