Wieczór rozpocznie „Uwertura koncertowa E-dur” op. 12 autorstwa Karola Szymanowskiego. Kompozycja jest pierwszym utworem orkiestrowym tego artysty. Powstała w latach 1904–1905, a jej prawykonanie miało miejsce 6 lutego 1906 roku w Warszawie podczas niezwykle istotnego wydarzenia dla historii kultury naszego kraju. Był to pierwszy koncert „Młodej Polski w muzyce” organizowanym przez Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich. Utwór wykonała Orkiestra Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją dobrego znajomego Szymanowskiego, Grzegorza Fitelberga.
Wolfgang Amadeusz Mozart jest dla nas synonimem twórcy wszechstronnego, piszącego dzieła praktycznie wszystkich form i gatunków. Jednak za swojego życia kompozytor ten znany był przede wszystkim jako autor oper, a także… wirtuoz fortepianu. Na ten instrument stworzył aż dwadzieścia siedem koncertów! Podczas zakończenia sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej wysłuchamy ostatniego z nich, czyli „Koncertu fortepianowego B-dur” nr 27, KV 595. To późne dzieło zabrzmiało po raz pierwszy w 1791 roku, prawdopodobnie w marcu, podczas ostatniego publicznego koncertu Mozarta. Orkiestra wykorzystana przez kompozytora jest niewielka – flet, dwa oboje, dwa fagoty, dwie waltornie, smyczki i, last but not least, instrument solowy, a muzyka pełna jest ciepła i pogody, pobrzmiewają w niej jednak także bardziej melancholijne akcenty. Na fortpianie zagra legenda i wirtuozka Maria João Pires.
Koncert zwieńczy III Symfonia „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego. Powstała ona w okresie, w którym kompozytora żywo interesowała kultura Persji. Fascynacja ta znalazła odbicie zarówno w rozrzutnej, śmiałej i zmysłowej kolorystyce brzmienia, jak i w doborze tekstu. Szymanowski sięgnął po utwór trzynastowiecznego poety i mistyka perskiego, Dżalaluddina Rumiego, w przekładzie Tadeusza Micińskiego. Giętkie linie melodyczne, znakomita orkiestracja, ekstatyczne kulminacje z udziałem wszystkich wykonawców tworzą kompozycję o wyrazistym charakterze, efektowną i mocno zapadającą w pamięć. Partię sopranową wykona Iwona Sobotka.
Koncert odbędzie się 22 czerwca o godz. 19 w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.