REKLAMA

Moniuszko w Berlinie po raz trzeci. „Straszny dwór” w Filharmonii Berlińskiej w koncertowej wersji Teatru Wielkiego w Poznaniu

To już trzecia, po „Halce” (2019) i „Parii” (2023) koncertowa prezentacja Teatru Wielkiego w Poznaniu w słynnej sali koncertowej. „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki zabrzmi w Filharmonii Berlińskiej 22 kwietnia 2024 roku. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących polską kulturę za granicą w 2024 roku.

Stanisław Moniuszko uznawany jest za ojca polskiej opery narodowej. W swojej twórczości nawiązywał do wątków patriotycznych, wykorzystywał też polską tradycję i folklor. W Berlinie kompozytor poznał operowy świat i panujące w nim trendy. Spędził tam trzy lata (1837-1840). Studiował pod kierunkiem Carla Friedricha Rungenhagena, ówczesnego dyrektora Singakademie. Ten czas był dla Moniuszki niezwykle cenny i pomógł mu wypracować indywidualny język muzyczny.

Teatr Wielki w Poznaniu konsekwentnie promuje muzykę Moniuszki, co jest zauważalne na świecie. Produkcje Opery Poznańskiej dwukrotnie nagrodzone zostały International Opera Awards w kategorii „dzieło odkryte na nowo” („Paria” w 2021 roku oraz „Jawnuta” w 2023 roku). W wytwórni Naxos ukazały się „Halka” (2021, pod dyrekcją Gabriela Chmury) oraz „Paria”, pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Koncertowe wykonanie „Parii” w Berlinie w 2023 roku © Bartek Barczyk
Koncertowe wykonanie „Parii” w Berlinie w 2023 roku © Bartek Barczyk

Istotnym elementem strategii promocji Moniuszki za granicą są koncertowe wykonania jego oper w Filharmonii Berlińskiej. W 2019 roku Teatr Wielki w Poznaniu zaprezentował w Filharmonii Berlińskiej „Halkę”. Wydarzenie miało być początkiem cyklu corocznych prezentacji oper Moniuszki w słynnej sali koncertowej. Ze względu na pandemię Teatr zmuszony był przesunąć realizację kolejnego projektu w czasie i do Berlina powrócił dopiero w 2023 roku. Koncertowa prezentacja „Parii”, ostatniej i najrzadziej wykonywanej opery wzbudziła zainteresowanie publiczności i niemieckich krytyków. Frederik Hanssen z „DerTagesspiegel“ napisał: Starając się nie grać tylko najbardziej znanych oper Moniuszki, Teatr Wielki w Poznaniu zabrał się za „Parię”, odkrywając tym samym arcydzieło, którego czas zdaje się właśnie nadchodzić.

Piotr Kalina (© Ośko Bogunia), Ruslana Koval (© Karpati&Zarewicz) oraz Marco Guidarini (© Magdalena Ośko)
Piotr Kalina (© Ośko Bogunia), Ruslana Koval (© Karpati&Zarewicz) oraz Marco Guidarini (© Magdalena Ośko)

Teatr Wielki w Poznaniu realizuje koncerty w Filharmonii Berlińskiej przy wsparciu i we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Polskim w Berlinie, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konzertdirektion Prof. Victor Hohenfels, Orlen Deutschland, Von Zanthier & Dachowski, Toyota Bońkowscy.

Koncertową wersję opery zaprezentują m.in: Ruslana Koval (Hanna), Gosha Kowalinska (Jadwiga), Piotr Kalina (Stefan), Rafał Korpik (Zbigniew), Stanislav Kuflyuk (Miecznik), Anna Lubańska (Cześnikowa), Damian Konieczek (Skołuba), Jaromir Trafankowski (Maciej), Albert Memeti (Damazy), Laura Wąsek (Marta, Stara Niewiasta) oraz Bartłomiej Szczeszek (Grześ). Za pulpitem dyrygenckim stanie Marco Guidarini, włoski dyrygent, wielki admirator twórczości Moniuszki, który właśnie od „Strasznego dworu” zaczął przygodę z muzyką polską. Solistom towarzyszyć będzie Chór i Orkiestra Teatru.

Staniuslav Kuflyuk (© Karpati&Zarewicz), Gosha Kowalinska (© Karpati&Zarewicz), Rafał Korpik (© Ośko Bogunia)
Staniuslav Kuflyuk (© Karpati&Zarewicz), Gosha Kowalinska (© Karpati&Zarewicz), Rafał Korpik (© Ośko Bogunia)

„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki zabrzmi w Filharmonii Berlińskiej 22 kwietnia 2024 roku, o godz. 19:00. Bilety dostępne w kasie Filharmonii Berlińskiej oraz na stronie Eventim.

Zwiastun „Strasznego dworu” w Filharmonii Berlińskiej
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne