REKLAMA

Fryderyk Chopin powraca do Domu George Sand. Rozpoczyna się oficjalna współpraca pomiędzy Nohant a Żelazową Wolą

Na mocy porozumienia podpisanego 24 czerwca w Nohant przez Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina oraz francuskie Centre des Monuments Nationaux obie instytucje będą blisko współdziałać w wielu obszarach, w tym wspólnie organizować wystawy, koncerty, konferencje i warsztaty, a także wymieniać się publikacjami.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Dom George Sand w Nohant rozpoczynają oficjalną współpracę.

To bardzo ważny dzień dla Nohant – powiedziała podczas uroczystej ceremonii podpisania porozumienia prezydent Monuments Nationaux, Marie Lavandier . – Można powiedzieć, że Chopin symbolicznie powraca do Domu George Sand, miejsca, w którym stworzył wiele ze swoich arcydzieł, zarazem miejsca, które było twórczym azylem dla wielu genialnych romantyków. To także ważny dzień dla Polski, Francji i Europy, albowiem tego typu porozumienie, które pozwala łączyć przeszłość i nasze wspólne dziedzictwo z bliską współpracą pomiędzy krajami, jest jednym z fundamentów naszej wspólnej europejskiej przyszłości.

Swojej radości nie krył Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Chopina. – Przechadzając się po ogrodzie trudno nie mieć wrażenia, że z otwartego okna na piętrze dochodzi muzyka mazurków, walców, ale też epickich ballad czy heroicznych polonezów. A przecież droga z Żelazowej Woli pod Warszawą do Nohant wcale nie była prosta czy oczywista. W czasie narodzin syna francuskiego guwernera i polskiej ubogiej szlachcianki nikomu z pewnością nie przeszło nawet przez myśl, że kiedykolwiek zamieszka on w Nohant, które stało się swoistym tyglem życia artystycznego epoki, a zarazem miejscem, które najbardziej przypominało mu rodzinną Polskę.

Portrety George Sand (Auguste Charpentier, 1838) i Fryderyka Chopina (Ary Scheffer, 1847)  © domena publiczna, Wikimedia Commons
Portrety George Sand (Auguste Charpentier, 1838) i Fryderyka Chopina (Ary Scheffer, 1847) © domena publiczna, Wikimedia Commons

Polski kompozytor i francuska pisarka spędzili razem blisko dziesięć lat. George Sand (prawdziwe nazwisko Amantine Dudevant) była najważniejszą kobietą w życiu Fryderyka Chopina. Po raz pierwszy spotkali się najprawdopodobniej w grudniu w 1836 roku u ich wspólnego przyjaciela Franciszka Liszta.

Francuska pisarka była jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci swojej epoki. Rozpoznawana nie tylko ze względu na swą twórczość (napisała ponad 70 powieści, ponad 20 sztuk teatralnych), ale także ze względu na lekko skandalizujący, odmienny styl życia. Nosiła męskie stroje i paliła cygara, przyjęła też męski pseudonim George Sand, aby zaistnieć w patriarchalnym wtedy świecie literatury. Podczas pierwszych spotkań postać Sand nie wywarła na Chopinie większego wrażenia, z czasem ta znajomość przerodziła się w wielki romans, a kompozytor był częstym gościem w rodzinnej posiadłości pisarki w Nohant.

Zwiastun filmu „Chopin. Pragnienie miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka

Pierwsze spotkanie Chopina i Sand zostało genialnie sfilmowane w filmie Jerzego Antczaka „Chopin. Pragnienie miłości”, z 2002 roku, z wybitnymi kreacjami Piotra Adamczyka jako Chopina oraz Danuty Stenki jako George Sand. O ostatnich 36 godzinach tego związku opowiada natomiast film Andrzeja Żuławskiego pt. „Błękitna nuta” z 1991 roku. W rolę Chopina wciela się słynny polski pianista Janusz Olejniczak, George Sand kreuje Marie-France Pisier.

Bogusław Kaczyński napisał w 2010 roku książkę o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, pt. „Fryderyk Chopin. Geniusz muzyczny”. Książka w formie bogato ilustrowanego albumu wydana została przez wydawnictwo Debit.  

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne