REKLAMA

Premiera „Fausta” na inaugurację XXVIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego

Nowa inscenizacja opery Charlesa Gounoda w Opera Nova w Bydgoszczy, w reżyserii Pawła Szkotaka, pod muzycznym kierownictwem Piotra Wajraka rozpocznie kolejną edycję Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Jak możemy odczytać postać Fausta? Nie ma on odwagi zmierzyć się z wielką próbą, jaką dla każdego człowieka jest starość. To poszukiwanie wiecznej młodości, ucieczka od trudnej rzeczywistości w krótkotrwałe uczucie, drugi człowiek traktowany instrumentalnie. Historia bohaterów i myśli zawarte w literackim arcydziele niemieckiego romantyzmu, jakim jest „Faust” Goethego, którego pierwsza część posłużyła za kanwę libretta opery Gounoda, jest głęboko poruszająca w każdym czasie. Może szczególnie dziś, gdy zło przybiera tak niejednoznaczną postać, gdy tak łatwo na nie obojętniejemy?

Spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka na obojętność nie pozwoli. Jak mówi reżyser w wywiadzie zamieszczonym w programie przedstawienia: Sądzę, że w czasie konfliktów zbrojnych ludzie postawieni często w sytuacjach granicznych podejmują bardziej dramatyczne, niekiedy wręcz tragiczne wybory, niepewni swej przyszłości.(…) ważnym zagadnieniem jest też poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o źródło zła: czy jest ono obiektywne, istniejące na zewnątrz, czy też jest emanacją części Fausta?

Inscenizacja przedstawia bohaterów w okresie zbliżonym do I wojny światowej. Scenografia Mariusza Napierały sugeruje industrialne przestrzenie, nad którymi zawisły bomby, a kostiumy Martyny Kander dopełniają obraz i charakteryzują postaci. Uczuć i emocji zapisanych w muzyce Gounoda będzie wiele nie tylko w warstwie wokalnej, lecz wyrażone zostaną ruchem scenicznym i choreografią, które dla solistów, chóru i baletu stworzyła Iwona Runowska.

„Faust” w Opera Nova w Bydgoszczy – próba generalna © Andrzej Makowski
„Faust” w Opera Nova w Bydgoszczy – próba generalna © Andrzej Makowski

Przed zespołami artystycznymi i technicznymi Opery Nova ostatnie, decydujące o obsadach i poprawkach scenicznych, trwające do nocy próby. Maciej Igielski niestrudzenie poszukuje ustawienia świateł, najlepiej oddających klimat epoki i przeżycia bohaterów, rozgrywające się częściowo w ich wyobraźni.

Premiera odbędzie się 8 października o godz. 19.00, kolejne spektakle planowane są na 9, 26 i 27 października. Niestety, na chwilę publikacji nie podano informacji o artystach obsadzonych w tej produkcji, a także obsadach premierowych, nie wiadomo więc, kto zaśpiewa w poszczególnych spektaklach.  

Znakomicie zapowiada się kolejna, XXVIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego, lista spektakli znajduje się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne