Włochy kojarzą się ze wspaniałą kulturą i zapierającymi dech krajobrazami. W tym kraju narodziła się opera. Wenecja kojarzy się nie tylko z przepiękną architekturą, ale także z karnawałem, który w przeciwieństwie do Rio de Janeiro jest elegancki. Weneckie maski są często dziełami sztuki, a kostiumy zachwycają swoim bogactwem, doborem materiałów i kolorów.
Gala „O Sole Italiano” w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i choreografii Beaty Brożek-Grabarczyk przeniesie widzów do karnawału w Wenecji i słonecznego Neapolu, także w elementach dekoracji oraz projekcjach na ekranie. Repertuar będzie obejmował dzieła najwspanialszych włoskich kompozytorów: Vincenza Belliniego, Gaetano Donizettiego, Ruggero Leoncavalla, Giacomo Pucciniego, Gioachino Rossiniego i Giuseppe Verdiego. Wieczór dopełnią uwertury do „włoskich” operetek Johanna Straussa „Karnawał w Rzymie” i „Noc w Wenecji”. W ostatniej części zabrzmią słynne pieśni neapolitańskie.
Słynne bolero Eleny z „Nieszporów sycylijskich” zaśpiewa primadonna Teatru Wielkiego w Łodzi Joanna Woś. W jej wykonaniu zabrzmi też aria „Casta Diva”, modlitwa do księżycowej bogini z „Normy” Vincenza Belliniego. Paweł Skałuba zaśpiewa uwielbiane przez publiczność arie z „Rigoletta”: „Questa o quella” i „La donna è mobile” o zmienności kobiet. W radosny nastrój wprowadzi cavatina Figara „Largo al factotum” z „Cyrulika sewilskiego” Gioachina Rossiniego w wykonaniu znakomitego ukraińskiego barytona Stepana Drobita, a pełną humoru Lekcję muzyki z tej opery komicznej zaprezentują Aleksandra Borkiewicz – Cłapińska i Dawid Kwieciński. Chór Teatru Wielkiego w Łodzi wykona podczas włoskiej gali między innymi jeden z najsłynniejszych utworów w historii muzyki czyli „Va, pensiero” z opery Nabucco Verdiego czy „Chór dzwonów” z „Pajaców” Ruggero Leoncavalla, a Krzysztof Marciniak dopełni go Serenadą Arlekina.
W wykonaniu solistów i chóru zabrzmi najbardziej znany operowy toast na cześć miłości czyli „Libiamo” z „Traviaty” Verdiego. Będzie też Duet Kwiatów z opery „Madama Butterfly” Giacoma Pucciniego w wykonaniu Joanny Woś i Agnieszki Makówki. Patrycja Krzeszowska zaśpiewa arię „O mio babbino caro” z opery komicznej tego kompozytora „Gianni Schicchi”.
Włochy to również niezwykła tradycja commedii dell’arte, opierająca się na improwizacji. Na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi pojawią się takie postacie jak: sprytny Arlekin, rezolutna Kolombina, skąpy kupiec wenecki Pantalone, jego pedantyczny przyjaciel Dottore z Bolonii oraz tchórzliwy samochwał Capitano. Dodadzą kolorytu przygotowaniom do weneckiego karnawału, w którym przebieranki i różne zaskakujące sytuacje będą możliwe. Z Wenecji udamy się do słonecznego Neapolu, aby poddać się urokowi słynnych pieśni neapolitańskich. Zabrzmią utwory, które były śpiewane przez najsłynniejszych tenorów świata, ale także coraz częściej sięgają po nie barytony, soprany i mezzosoprany. Usłyszymy między innymi: „Mamma son tanto felice” Cesarego Bixia, „Torna a surriento” Ernesta De Curtisa, „La spagnola” Vincenza di Chiary, „Funiculi, funicula” Luigiego Denzy oraz „O sole mio” Eduarda di Capui.
Koncert poprowadzą Patrycja Krzeszowska i Krzysztof Korwin-Piotrowski. Rafał Janiak zadyryguje Chórem i Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi. Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego ma zaszczyt być patronem medialnym tego wydarzenia. Koncert odbędzie się 30 i 31 grudnia 2023 roku.
Realizatorzy i obsada
- Kierownictwo muzyczne: Rafał Janiak
- Scenariusz, video, reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski
- Projekcje, animacje: Krzysztof Niemczycki
- Choreografia i ruch sceniczny: Beata Brożek-Grabarczyk
- Inspicjent: Karolina Filus
- Obsada: Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska (sopran), Patrycja Krzeszowska (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Joanna Woś (sopran), Stepan Drobit (baryton) Dawid Kwieciński (tenor), Krzysztof Marciniak (tenor) i Paweł Skałuba (tenor).