Najsłynniejszy polski reżyser operowy pracuje przede wszystkim za granicami naszego kraju i regularnie pojawia się na prestiżowych scenach świata, m. in. w Operze Bawarskiej w Monachium czy brukselskim teatrze La Monnaie. W tym sezonie wystawi „Z domu umarłych” Leoša Janáčka w Operze Rzymskiej. Powróci także na Festiwal w Salzburgu, gdzie przygotowywać będzie „Makbeta” Giuseppe Verdiego.
Na stronie Opéra national de Paris czytamy: Krzysztof Warlikowski jest jednym z odnowicieli języka teatralnego w Europie. Swoimi inscenizacjami stworzył nowy kanon interpretacji teatru Szekspira i tragedii greckich. W Operze Paryskiej pojawia się regularnie, a jego inscenizacje często dzielą publiczność, choć twórca ma swoich zagorzałych wyznawców. W lipcu 2021 roku otrzymał Złotego Lwa Biennale di Venezia za całokształt twórczości artystycznej podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji.
„Hamlet” to bodajże dziewiąta realizacja Warlikowskiego w Paryżu, po m.in.: „Parsifalu” Ryszarda Wagnera, „Sprawie Makropulos” Leoša Janáčka i „Królu Rogerze” Karola Szymanowskiego. W ubiegłym roku entuzjastycznie przyjęto jego produkcję opery Leonarda Bernsteina „A Quiet Place”, pisaliśmy o tym tutaj.
Kostiumy i scenografię przygotowała Małgorzata Szczęśniak, stała współpracowniczka polskiego reżysera. Duńskiego księcia Hamleta zaśpiewał francuski baryton Ludovic Tézier, a w rolę Ofelii wcieliła się amerykańska sopranistka Lisette Oropesa. Oboje na co dzień współpracują nie tylko z Opéra national de Paris, ale też z nowojorską The Metropolitan Opera i mediolańską Teatro alla Scala. Wystapią także Eve-Maud Hubeaux (Gertruda), Jean Teitgen (Klaudiusz), Clive Bayley (Widmo zmarłego króla), Julien Behr (Laertes), Frédéric Caton (Horacy) i Philippe Rouillon (Poloniusz). W niewielkiej roli Drugiego Grabarza wystąpi polski tenor Maciej Kwaśnikowski.
Przedstawienie prowadził muzycznie Pierre Dumoussaud, młody francuski dyrygent, specjalizujący się we francuskiej i włoskiej operze XIX wieku.
Operowa wersja „Hamleta” Williama Szekspira miała premierę w 1868 roku w Paryżu. Jej autorem jest francuski kompozytor Ambroise Thomas, którego najbardziej znanym dziełem jest „Mignon”. Jego opowieść kończy się inaczej niż u Szekspira, główny bohater nie ginie, ale obejmuje tron Danii.
Spektakl, z polskimi napisami, retransmitowany będzie 13 kwietnia 2023 roku o godz. 18.00 w sieci Multikino. Potrwa około 3 godziny i 40 minut (w tym przerwa), bilety można kupić tutaj.