REKLAMA

„Opowiastki o Mozarcie” na 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej

W środę 7 września 2022 roku o godzinie 12.00 w sali widowiskowej przy ulicy Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera inscenizowanego koncertu edukacyjnego dla dzieci pt. „Opowiastki o Mozarcie".

Kameralny koncert edukacyjny przybliża elementy biografii genialnego kompozytora. Repertuar stanowią głównie znane arie i duety z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, ale także „przebojowe” utwory instrumentalne w układzie na fortepian. Przyjazna atmosfera i prelekcja dostosowana do percepcji młodego widza pomagają także wprowadzić dzieci w konwencję Opery, ukochanego gatunku muzycznego patrona Festiwalu – Bogusława Kaczyńskiego.

Program, przygotowany przez artystów doświadczonych zarówno w pracy na scenie, jak i w pracy z dziećmi i młodzieżą (wieloletnia współpraca z Działem Edukacji Filharmonii Krakowskiej, a także działalność pedagogiczna w szkołach muzycznych) uzupełniony będzie o warstwę wizualną (projekcje). Koncert zostanie zaprezentowany w pięknych kostiumach z epoki (z kolekcji Baletu Dworskiego Cracovia Danza), stanowiących dodatkowy walor edukacyjny. 

Podczas wieczoru wystąpią krakowscy artyści: sopranistka Joanna Trafas (scenariusz i narracja), bas-baryton Stanisław Duda oraz pianistka Emilia Bernacka-Głowala.

Sopranistka Joanna Trafas jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Izabelli Jasińskiej-Buszewicz (2008 – dyplom z wyróżnieniem) oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (magisterium w 2006). Na scenie zadebiutowała w 2005 roku rolą Elizy w musicalu „My Fair Lady” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu). W latach 2006-2009 roku grała Marię w „West Side Story” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Występowała również̇ na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku („Upiór w Operze”), Gliwickiego Teatru Muzycznego („Noc w Wenecji”) i krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa („Zemsta jest Kobietą”). Często Ściśle współpracuje z Filharmonią Krakowską (koncerty kameralne, Koncerty Uniwersyteckie, cykl Musica Ars Amanda, koncerty edukacyjne dla dzieci, koncertowa wersja „Parsifala” Wagnera pod Gabrielem Chmurą. Jest także prelegentem w wyjazdowych koncertach edukacyjnych. Śpiewa m. in. w recitalach z pianistką Emilią Bernacką – Głowalą, z zespołem muzyki dawnej Floripari – Muzycy Wawelscy, Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, harfistką Malwiną Lipiec oraz z klawesynistką Justyną Dolot. Joanna Trafas była uczestniczką wielu kursów i festiwali muzycznych w Polsce, Holandii, Szwajcarii i Francji, a także Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest laureatką konkursów wokalnych, w tym dwukrotnie – Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Ta wyjątkowa artystka prowadzi koncerty dla dzieci w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując swoją wiedzę oraz talent aktorski i wokalny. Jej występy – to teatr jednego aktora.

Emilia Bernacka - Głowala  © archiwum prywatne
Emilia Bernacka – Głowala © archiwum prywatne

Emilia Bernacka-Głowala pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywała w Specjalistycznej Szkole Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie, gdzie otrzymała najwyższe wyróżnienie – Złoty Medal (1996). Jest również absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej (klasa fortepianu prof. Janiny Baster, 2002). Od 2001r. współpracuje z Filharmonią Krakowską jako pianistka, pełniąc funkcję współtwórcy i kierownika muzycznego programów edukacyjnych i koncertów dla młodych widzów. Od roku 2013 pracuje na Wydziale Wokalno-Aktorskim krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest uczestniczką licznych festiwali w kraju i za granicą (Ukraina, Niemcy, Szkocja, Francja, Czechy).

Stanisław Duda debiutował w Operze Śląskiej w 2011 roku. Współpracuje z Filharmonią Śląską, Wrocławską, Krakowską, Towarzystwem Kulturalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w Katowicach.

Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego, Krzysztof Korwin-Piotrowski – dyrektor artystyczny festiwalu oraz Bialskie Centrum Kultury i jego dyrektor Zbigniewem Kapela.

Wstęp na koncert „Opowiastki o Mozarcie” podczas 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego jest wolny. 

„Opowiastki o Mozarcie” - plakat
„Opowiastki o Mozarcie” – plakat
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne