Koncert będzie zapowiedzią i promocją wydarzeń zaplanowanych na 2025 roku przez władze Chemnitz w związku z objęciem przez to miasto funkcji Europejskiej Stolicy Kultury. Orkiestra Robert-Schumann-Philharmonie, jedna z najstarszych (założona w 1833 roku) i najbardziej uznanych niemieckich orkiestr, wystąpi 11 czerwca 2024 roku w Filharmonii w Łodzi, w mieście, które od pół wieku jest miastem partnerskim Chemnitz. Dzień później, 12 czerwca 2024 roku koncert zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, który w 2016 roku nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
W programie koncertu znajdzie się monumentalna V Symfonia B-dur austriackiego późnoromantycznego kompozytora Antona Brucknera oraz utwory kompozytorów pochodzących i związanych z Łodzią. Zabrzmi żywiołowe Scherzo Grażyny Bacewicz, a także III Symfonia koncertująca na kwartet fortepianowy i orkiestrę Aleksandra Tansmana. Ten skomponowany specjalnie na zamówienie królowej Elżbiety Belgijskiej utwór w wyjątkowy sposób łączy cechy polskiego folkloru z elementami jazzu i bluesa. Partię koncertującą wykona w nim znakomity kwartet fortepianowy Fauré Quartett, a koncert poprowadzi niemiecko-japoński dyrygent Elias Grandy.
Jak zapewniają organizatorzy, jednym z ważniejszych założeń przyszłorocznego projektu jest ukazanie (nie tylko w programach koncertów) kulturowych i geograficznych związków Polski i Niemiec. Planowane są wydarzenia angażujące polskich partnerów, przedsiębiorców, artystów, kuratorów, kustoszów i mecenasów.
Muzeum Przemysłu w Chemnitz przygotowuje wystawę ukazującą podobne doświadczenia Łodzi i Chemnitz jako miast przemysłu włókienniczego. Projekt przygotowywany przy współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi podkreśli przemiany tych miast na przestrzeni dziejów, od nadania im praw miejskich i początków uprzemysłowienia aż po czasy współczesne, kiedy to dawniej pełniące funkcje fabryk budynki są rewitalizowane i przywracane jest im nowe życie. W Łodzi przykładami takich rewitalizacji są chociażby Manufaktura, EC1, Fabryka Sztuki, Biała Fabryka czy Monopolis.
W Chemnitz Centrum Informacyjne Europejskiej Stolicy Kultury będzie się mieścić w odnowionym budynku fabrycznym. Innym interesującym wydarzeniem przygotowywanym przez Chemnitz jest projekt #3000Garage, angażujący 3 tysiące post-NRD-owskich garaży, wciąż kształtujących krajobraz Chemnitz, które staną się gospodarzami i miejscem artystycznej eksploatacji. Wykorzystane mają zostać zarówno znajdujące się w komórkach przedmioty, jak i ich historie, przygotowywana będzie także wystawa fotograficzna portretów ich właścicieli.