W sobotę, 26 kwietnia 2025 roku o godz. 19:00 odbędzie się transmisja „Wesela Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Będzie to wyjątkowa okazja, by podziwiać Joanę Mallwitz – jedną z najbardziej utalentowanych dyrygentek młodego pokolenia – podczas jej debiutanckiego sezonu w MET. W interpretacji mozartowskiego arcydzieła towarzyszyć jej będzie międzynarodowa obsada znakomitych solistów: Michael Sumuel jako Figaro, Olga Kulchynska jako Zuzanna, Joshua Hopkins i Federica Lombardi w rolach Hrabiego i Hrabiny Almaviva. W roli pazia Cherubina wystąpi mezzosopranistka Sun-Ly Pierce.Inscenizacja w reżyserii Richarda Eyre’a, pierwotnie przygotowana w 2014 roku, osadzona została w realiach lat 30. XX wieku i łączy klasyczną elegancję z wyrafinowaną teatralnością.

Ostatnią transmisją sezonu będzie „Cyrulik sewilski” Gioachina Rossiniego, zaplanowany na sobotę, 31 maja 2025 roku. To błyskotliwy prequel opowieści o Figarze – pełen intryg, humoru i mistrzowskiej muzyki. Spektakl powstał w 2006 roku jako debiut reżyserski Bartletta Shera na scenie MET. Reżyser ten zasłynął później m.in. inscenizacjami Napoju miłosnego, Rigoletta, Hrabiego Ory czy Romea i Julii. W obsadzie: Aigul Akhmetshina (Rozyna), Jack Swanson (Hrabia Almaviva), Andrey Zhilikhovsky (Figaro), Peter Kálmán (Doktor Bartolo) oraz Alexander Vinogradov (Don Basilio). Całość poprowadzi dyrygent Giacomo Sagripanti.

Dwa tygodnie wcześniej, 17 maja 2025 roku, Metropolitan Opera zaprezentuje transmisję swojej najnowszej premiery – „Salome” Richarda Straussa, której premiera sceniczna w Nowym Jorku odbędzie się 29 kwietnia 2025 roku. Będzie to pierwsza od ponad 20 lat nowa inscenizacja tego mrocznego arcydzieła. Za reżyserię odpowiada Claus Guth, jeden z najwybitniejszych europejskich twórców operowych. Tym razem przenosi biblijną historię do pełnej napięcia i wyrafinowanej estetyki epoki wiktoriańskiej – świata symboli, gry świateł i cieni, tajemnic i niedopowiedzeń.

W roli tytułowej wystąpi Elza van den Heever, a w partii Jochanaana – Peter Mattei. Na scenie pojawią się również: Gerhard Siegel jako Herod, Michelle DeYoung jako Herodiada oraz Piotr Buszewski, polski tenor, w roli Narrabotha. Artysta po raz pierwszy pojawił się w Metropolitan Opera w 2023 roku jako Kawaler de la Force w „Dialogach Karmelitanek” Francisa Poulenca.
O cyklu „The Met: Live in HD 2024/2025
Od 2006 roku, dzięki transmisjom spektakli w jakości HD & DD Surround, w których nowojorska Met jest pionierem, ponad 25 milionów widzów obejrzało na żywo ponad 130 przedstawień – od klasyki po dzieła współczesne. Realizatorzy transmisji tradycyjnie już zadbają o dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli. Pomysłodawcą i głównym producentem cyklu jest Peter Gelb, dyrektor generalny Met.
W sezonie 2024/2025 transmisje oper z cyklu „The Met: Live in HD” są dostępne w wielu miastach w Polsce. Spektakle z nowojorskiej Metropolitan Opera można oglądać na żywo w kinach, teatrach, operach i filharmoniach w całym kraju., m. in. w Białystoku (Opera i Filharmonia Podlaska), Częstochowie (Kino Studyjne OKF Iluzja), Krakowie (Kino Kijów), Lublinie (Teatr Stary), Olsztynie (Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego), Poznaniu (Kino Pałacowe), Toruniu (Kino 1410) oraz Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty). Warszawski Teatr Studio uczestniczy w tym projekcie już po raz czternasty.
Pełna lista miejsc i link do biletów na stronie https://nazywowkinach.pl/.