REKLAMA

„Aida”, „Fidelio” i Salome”. Piotr Beczała, Tomasz Konieczny i Piotr Buszewski w The Met: Live in HD 2024/2025

The Metropolitan Opera ogłosiła plan transmisji The Met: Live in HD 2024/2025. W programie 18. edycji znajdzie się 8 projekcji oper. W Warszawie przedstawienia na żywo będzie można obejrzeć w Teatrze Studio, który rozpoczyna 14. sezon transmisji z Nowego Jorku. Pojawią się wielcy polscy artyści: Piotr Beczała i Tomasz Konieczny, w partii Narrabotha w „Salome” wystąpi także Piotr Buszewski.

The Met: Live in HD 2024/2025

Sezon zainaugurują 5 października 2024 „Opowieści Hoffmanna” Jacuqesa Offenbacha. W roli głównej wystąpi uznany tenor Benjamin Bernheim, w roli nieszczęśliwych ukochanych produkcji pojawią się także Erin Morley (Olimpia), Pretty Yende (Antonia i Stella) oraz Clémentine Margaine (Giulietta).

„Aida” w The Metropolitan Opera © model scenografii. Archiwa The Metropolitan Opera
„Aida” w The Metropolitan Opera © model scenografii. Archiwa The Metropolitan Opera

W wielkich operowych tytułach pojawią się polscy artyści. Piotr Beczała wystąpi jako Radames w „Aidzie” w reżyserii Michaela Mayera u boku Angel Blue (Aida) i Judith Kutaisi (Amneris) 25 stycznia 2024 roku, spektaklem zadyryguje dyrektor muzyczny MET, Yannick Nézet-Séguin.

Widzowie Live in HD po raz pierwszy podziwiać będą transmisję „Fidelia” Ludwiga van Beethovena (15 marca 2025 roku), w której jako Don Pizzaro wystąpi Tomasz Konieczny. Rolę główną zaśpiewa sopranistka Lise Davidsen, którą ujrzymy także w „Tosce” Pucciniego (23 listopada 2024).

„Fidelio” w The Metropolitan Opera © Ken Howard/Metropolitan Opera
„Fidelio” w The Metropolitan Opera © Ken Howard/Metropolitan Opera

W nowej inscenizacji „Salome” Ryszarda Straussa w reżyserii Clausa Gutha 17 maja 2025 roku jako Narraboth wystąpi Piotr Buszewski, u boku Elzy van den Heever w partii tytułowej i Petera Matteia (Jochanaan).

Odbędą się także transmisje „Wesela Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta (26 kwietnia 2025 roku) oraz „Cyrulika sewilskiego” Gioachina Rossiniego (31 maja 2025) z udziałem wschodzącej gwiazdy opery, mezzosopranistki Aigul Akhmetshiny.

„Salome” w The Metropolitan Opera © Monika Rittershaus
„Salome” w The Metropolitan Opera © Monika Rittershaus

The Metropolitan Opera prezentuje w transmisjach także tytuły premierowe. Tym razem będzie opera Jeanine Tesori pod tytułem „Grounded” („Uziemiona”), 19 października 2024 roku. Dzieło opowiada o etycznych i psychologicznych dylematach wojen XXI wieku. Mezzosopranistka Emily D’Angelo wcieli się w Jess, ambitną pilotkę myśliwca, której nieplanowana ciąża uniemożliwia realizowanie działań.

Emily D'Angelo jako Jess w „Grounded” Jeanine Tesori © Paola Kudacki / Met Opera
Emily D’Angelo jako Jess w „Grounded” Jeanine Tesori © Paola Kudacki / Met Opera

The Metropolitan Opera jest teatrem globalnym

Od 2006 roku, dzięki transmisjom spektakli w jakości HD & DD Surround produkcje nowojorskiej opery, ponad 130 przedstawień – od klasyki po dzieła współczesne, obejrzało na żywo (bezpośrednie transmisje) 25 milionów widzów. W przerwach emitowane są dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami i w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli. Pomysłodawcą i głównym producentem cyklu jest Peter Gelb, dyrektor generalny Met. W Polsce spektakle transmitowane są z polskimi napisami.

Teatr Studio już po raz 14. uczestniczy w tym niesamowitym przedsięwzięciu

Właśnie rozpoczęła się sprzedaż na zbliżający się sezon nowojorskich transmisji. Każdą z projekcji poprzedzi wystąpienie zaproszonego gościa, wśród których znajdą się nie tylko muzykolodzy, ale także profesorowie, dziennikarze, sportowcy czy lekarze, w szczególny sposób związani z prezentowanym tytułem.

W ubiegłym tygodniu do rąk polskiego czytelnika trafiła rozszerzona edycja wspomnień legendarnego, charyzmatycznego i kontrowersyjnego dyrektora Metropolitan Opera, Rudolfa Binga, pt. „5000 wieczorów w Operze”. Wydawcą nowego, poszerzonego wydania pod redakcją Jacka Marczyńskiego jest Teatr Studio.

Nowe, wzbogacone wydanie „5000 wieczorów w operze” Rudolfa Binga © materiały prasowe STUDIO
Nowe, wzbogacone wydanie „5000 wieczorów w operze” Rudolfa Binga © materiały prasowe STUDIO

Myślę, że książka poszerza wizerunek Studio, które nie jest oparte jedynie na teatrze dramatycznym – mówi dyrektor Roman Osadnik. Trzynaście lat temu zaczęliśmy cykl transmisji „The Metropolitan Opera: Live in HD”, który ma stałą i wierną publiczność. (…) a publikacja jest interesującą propozycją dla widzów transmisji z MET, których w Polsce jest bardzo wielu.

Sprzedaż karnetów i bilety

Otwarta sprzedaż karnetów i bilety na poszczególne pokazy kolejnej edycji pokazów z cyklu The Met: Live in HD 2024/2025 odbywa się w kasie biletowej lub /i on-line STUDIO.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne