REKLAMA

Premiera „Otella” Giuseppe Verdiego w Poznaniu

„Otello” w reżyserskiej interpretacji Davida Pountney’a i pod kierownictwem muzycznym Jacka Kaspszyka to jedno z największych wydarzeń sezonu 2023 / 2024. Spektakl premierowy będzie transmitowany przez platformę Operavision.

Okrzyknięty arcydziełem opery tragicznej „Otello” potwierdził muzyczny geniusz Verdiego, który po sukcesie „Aidy” zamilkł na kilkanaście lat. I choć kompozytor nie próżnował, bo stworzył nową wersję „Don Carlosa”, wycyzelował „Simona Boccanegrę” i upamiętnił poruszającą „Messa da Requiem” swego młodego przyjaciela Alessandra Manzoniego, to publiczność domagała się kolejnych operowych hitów na miarę „Traviaty” czy „Rigoletta”.

Znajomość z Arrigiem Boito, uzdolnionym poetą i kompozytorem, zaowocowała triumfalnym powrotem Verdiego na scenę. Zapewne młodzieńcza odwaga sprawiła, że Boito bez obaw podjął współpracę z kompozytorem i bez drżenia pióra przysposobił dramat Szekspira do wymogów operowego libretta, tworząc dzieło niemal idealne. Doskonałość tchnęła w nie muzyka Verdiego.

Próby do „Otella” w Poznaniu © Marek Zakrzewski
Próby do „Otella” w Poznaniu © Marek Zakrzewski

W spektaklu 25 listopada 2023 roku wystąpią: Gwyn Hughes Jones (Otello), Dario Solari (Jago) i Iwona Sobotka (Desdemona). Inscenizacja będzie dziełem Davida Pountneya. Brytyjski reżyser wystawił na Festiwalu w Bregencji trzy polskie opery: „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego, „Kupca weneckiego” Andrzeja Czajkowskiego i „Pasażerkę” Mieczysława Weinberga. Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu zadyryguje Jacek Kaspszyk, dyrektor muzyczny Opery Poznańskiej. Spektakl premierowy będzie transmitowany przez platformę Operavision. Kolejne spektakle: 26, 29 listopada oraz 1, 2 i 3 grudnia 2023 roku. „Otello” wróci do Poznania 24, 25 i 26 maja 2024 roku.

Przed premierą, o godz. 18.15 w Sali Drabowicza odbędzie się spotkanie z udziałem reżysera Davida Pountney’a, muzykologa prof. dra hab. Ryszarda Daniela Golianka i innych.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne