REKLAMA

Tańczące anioły i rzeź niewiniątek. „Pastorałki staropolskie” wracają na scenę Polskiej Opery Królewskiej

Spektakl według scenariusza i reżyserii Jitki Stokalskiej i pod kierownictwem muzycznym Karola Szwecha miał swoją premierę w grudniu 2022 roku. W sezonie 2023 / 2024 zostanie pokazany czterokrotnie: 29 i 30 grudnia 2023 roku oraz 3 i 4 stycznia 2024 roku.

Jak czytamy w opisie spektaklu na stronie Polskiej Opery Królewskiej: Bogactwo bożonarodzeniowych tradycji znajduje odzwierciedlenie w przepięknych tekstach staropolskich kolęd i pastorałek. Zapisane są w nich nie tylko biblijne opowieści, ale także ich uniwersalne przesłanie, a tkwiące w nich okruchy ludowej obrzędowości podkreślają głęboką wrażliwość i mądrość prostego ludu. Wraz z muzyką zachowaną w źródłach, z których najstarsze pochodzą z XVI i XVII wieku, tworzą złożony obraz obchodzonych w grudniu świąt. Ta szczególna spuścizna stanowi kanwę dla przedstawienia, w którym przywołane zostaną dawne, lecz wciąż żywe zwyczaje budujące polską i europejską tożsamość.

„Pastorałki staropolskie" na scenie Polskiej Opery Królewskiej © Karpati&Zarewicz
„Pastorałki staropolskie” na scenie Polskiej Opery Królewskiej © Karpati&Zarewicz

Ze staropolskich kantyczek wyłaniają się sceny pełne chwały, ale i obrazy budzące grozę. Oprócz cudownego zwiastowania, niezwykłych narodzin Jezusa oraz prostodusznej radości pasterzy można w nich znaleźć opisy wygnania człowieka z raju, zaordynowanej przez Heroda rzezi niewiniątek czy wizji targów Śmierci z Szatanem. Między innymi te właśnie tematy zostaną odmalowane w barwnych scenach-obrazach składających się na spektakl. Nie przyćmią one jednak radosnej świątecznej atmosfery (Marta Dziewanowska-Pachowska).

„Pastorałki staropolskie" na scenie Polskiej Opery Królewskiej © Karpati&Zarewicz
„Pastorałki staropolskie” na scenie Polskiej Opery Królewskiej © Karpati&Zarewicz

Za scenografię „Pastorałek staropolskich” odpowiedzialna jest Marlena Skoneczko, ruch sceniczny Joanna Drabik, reżyserię świateł Karolina Gębska i projekcje Marek Zamojski. Muzyka (i opracowanie muzyczne) jest dziełem Jacka Urbaniaka, kompozytora i instrumentalisty specjalizującego się w instrumentach dętych drewnianych i muzyce dawnej, lidera zespołu Ars Nova. Spektakl wyreżyserowała według własnego scenariusza Jitka Stokalska.

Występują m. in. : Adam Kruszewski i Robert Gierlach (Prologus), Agnieszka Kozłowska (Ewa), Rafał Żurek (Adam), Karolina Róża Kowalczyk i Iwona Lubowicz (Maria), Sławomir Jurczak (Św. Józef), Robert Szpręgiel i Bogdan Śliwa (Diabeł), Aleksandra Klimczak (Śmierć), Paweł Michalczuk (Archanioł Michał), Mateusz Zajdel (Archanioł Gabriel), Witold Żołądkiewicz (Herod), Andrzej Klimczak i Piotr Chwedorowicz (Rabin), Leszek Świdziński, Piotr Halicki, Dariusz Górski i Wojtek Gierlach (Trzej Królowie). Orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej poprowadzi Karol Szwech.

Zwiastun spektaklu „Pastorałki staropolskie” na scenie Polskiej Opery Królewskiej

W sezonie 2023 / 2024 zostanie pokazany czterokrotnie: 29 i 30 grudnia 2023 roku oraz 3 i 4 stycznia 2024 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne