REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Paweł Konik debiutuje jako Orestes w „Elektrze” Ryszarda Straussa w Operze Państwowej w Stuttgarcie

Polski baryton od sezonu 2018/2019 jest członkiem zespołu Staatsoper Stuttgart. W sezonie 2023/2024 występuje na tej scenie jako Ford w „Falstaffie” Giuseppe Verdiego oraz Donner w „Złocie Renu” Ryszarda Wagnera. 27 marca 2024 roku po raz pierwszy wystąpi w partii Orestesa w „Elektrze” Ryszarda Straussa.

Paweł Konik urodził się w Cieszynie. Studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podczas studiów zadebiutował w 2013 roku partią Szwochniewa w „Graczach” Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Meyera w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Kontynuował naukę w na Uniwersytecie w Yale Stanach Zjednoczonych, był członkiem Akademii Operowej w Teatrze Wielkim- -Operze Narodowej w Warszawie. W sezonie 2017/2018 Paweł Konik zadebiutował rolą Merkucja w „Romeo i Julii” Charlesa Gounoda w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Od sezonu 2018/2019 jest członkiem zespołu Opery Państwowej w Stuttgarcie, gdzie wcielił się w takie role jak Albert („Werter” Julesa Masseneta), Alidoro („Kopciuszek” Gioachina Rossiniego), Sam w „Trouble in Tafiti” Leonarda Bernsteina, Szczełkałow w „Borysie Godunowie” Modesta Musorgskiego, Faninal („Kawaler srebrnej róży” Ryszarda Straussa”). W sezonie 2023/2024 kreuje na tej scenie Donnera („Złoto Renu” Ryszarda Straussa), Forda („Falstaff” Giuseppe Verdiego). Wystąpił także w premierze „Kobiety bez cienia” Ryszarda Straussa.

Peer Oscar Musinowski (Agamemnon), Iréne Theorin (Elektra) i Paweł Konik (Orestes) © Martin Sigmund
Peer Oscar Musinowski (Agamemnon), Iréne Theorin (Elektra) i Paweł Konik (Orestes) © Martin Sigmund

W repertuarze ma także partie mozartowskie: Figara w „Weselu Figara”, Masetta w „Don Giovannim”, Don Alfonsa i Guglielma w „Così fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

27 marca 2024 roku wystąpi w Stuttgarcie jako Orestes w „Elektrze” Ryszarda Straussa, u boku takich artystów jak: Iréne Theorin (Elektra), Violeta Urmana (Klitamnestra), Simone Schneider (Chryzotemis) i Matthias Klink (Egistos). Dyryguje Cornelius Meister. Kolejne spektakle: 39 marca oraz 8, 11 i 15 kwietnia 2024 roku.

„Elektra” Ryszarda Straussa w Stuttgarcie © Martin Sigmund
„Elektra” Ryszarda Straussa w Stuttgarcie © Martin Sigmund

W wersji koncertowej produkcja zostanie pokazana 29 kwietnia 2024 roku w Paryżu w Théâtre des Champs-Élysées oraz 21 maja 2024 roku w filharmonii w Kolonii.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne