REKLAMA

Polski film o Konkursie Chopinowskim znalazł się w programie Sundance Film Festival

Festiwal filmowy w Sundance, czyli największe święto kina niezależnego na świecie, ogłosił program, w którym znalazł się – dopiero po raz drugi w kilkudziesięcioletniej historii festiwalu – pełnometrażowy film dokumentalny z Polski.

„Pianoforte” Jakuba Piątka zawalczy o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition. Polska publiczność zobaczy film po raz pierwszy podczas 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w maju 2023 roku.

„Pianoforte” to trzymająca w napięciu opowieść o młodych uczestnikach XVIII Konkursu Chopinowskiego, który miał miejsce w październiku zeszłego roku w Warszawie. Bohaterami filmu są artyści pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty muzyce Chopina i grze na fortepianie. Ich zmagania to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wchodzą w dorosłość, a równocześnie muszą radzić sobie z ogromną presją związaną z rywalizacją w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie.

Pierwszy raz w niemal stuletniej historii wydarzenia twórcom filmu dokumentalnego udało się zarejestrować kulisy Filharmonii Narodowej oraz panującą tam atmosferę konkursowej presji. Jakub Piątek, reżyser, towarzyszy także bohaterom i bohaterkom w codziennym życiu, a film staje się dzięki temu wielowymiarowym obrazem utalentowanych ludzi o niezwykłych osobowościach. Zdjęcia odbywały się m.in. w Chinach, Rosji, Włoszech i we Francji.

Konkurs Chopinowski jest organizowany co pięć lat, od 1927 roku. To najstarszy tego typu konkurs na świecie, a w Warszawie rozpoczynali swoje kariery tak wielcy artyści jak Maurizio Pollini, Martha Argerich, Krystian Zimerman, Đặng Thái Sơn, Garrick Ohlsson, Rafał Blechacz czy Seong-Jin Cho. Zwyciezcą ostatniej, XVII edycji został Bruce Liu. W długiej historii Konkursu zwycięzcami zostało czterech Polaków: Halina Czerny-Stefańska (1949, ex aequo), Adam Harasiewicz (1955), Krystian Zimerman (1975) i Rafał Blechacz (2005). Zeszłoroczne przesłuchania oglądało na żywo ponad 44 milionów odbiorców z całego świata.

Dla wielu młodych pianistów konkurs to szansa zdarzająca się raz w życiu. Nie wszystkim uda się sięgnąć po najwyższe trofeum, ale reakcje bohaterów filmu dowodzą, że sama możliwość wystąpienia na scenie warszawskiej filharmonii jest doświadczeniem łączącym łzy zmęczenia i rozpaczy z ekstatyczną radością.

Reżyserem „Pianoforte” jest Jakub Piątek, którego debiut fabularny „Prime Time” zaistniał na festiwalu filmowym w Sundance w 2021 roku i jest dostępny na platformie Netflix. Film wyprodukował Maciej Kubicki z Telemark. Polskimi koproducentami są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy oraz MX35. Dokument powstał w koprodukcji także z nadawcami HBO Max i BBC Storyville i był dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przyszłoroczny Sundance Film Festival odbędzie się w dniach 19-29 stycznia. 

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne