REKLAMA

Piotr Beczała i głosowanie internetowe International Opera Awards w kategorii laureata czytelników czasopisma „Opera”

International Opera Awards, międzynarodowa nagroda w zakresie twórczości operowej, przyznawana jest corocznie przez The Opera Awards Foundation. Ceremonia wręczenia operowych Oscarów będzie miała miejsce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, 9 listopada 2023 roku. Już teraz można głosować na laureata czytelników czasopisma „Opera”, w której nominowany jest Piotr Beczała.

International Opera Awards to międzynarodowa nagroda w zakresie twórczości operowej, przyznawana corocznie przez The Opera Awards Foundation. Została ufundowana w 2013 roku, a jej twórcami byli Harry Hyman, brytyjski biznesmen, filantrop i miłośnik opery oraz John Allison, redaktor czasopisma „Opera”. International Opera Awards określana jest często mianem operowych Oscarów.

Wręczenie International Opera Award Piotrowi Beczale © International Opera Award
Wręczenie International Opera Award Piotrowi Beczale © International Opera Award

Nagroda przyznawana jest w kilkunastu kategoriach. Laury trafiają m. in.: do najlepszego śpiewaka, najlepszej śpiewaczki, najlepszego dyrygenta, najlepszej premiery operowej, najlepszego reżysera operowego, najlepszego scenografa, najlepszego teatru operowego, najlepszej orkiestry operowej, najlepszego nagrania opery, najlepszego nagrania recitalu solowego i najlepszego festiwalu operowego. Nagradza się nowe dzieło współczesne, ale także „dzieło odkryte na nowo”.

Mariusz Treliński © International Opera Award
Mariusz Treliński © International Opera Award

International Opera Awards wielokrotnie trafiały do rąk polskich artystów. W 2014 roku statuetkę w kategorii „najlepsza prapremiera” otrzymał „Kupiec wenecki” Andrzeja Czajkowskiego, wystawiony na Bregenz Festpiele pod dyrekcją Marka Eldera i w inscenizacji Davida Pountneya, była to koprodukcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Festiwalu w Bregencji. W 2017 roku nagrodzono „Goplanę” Władysława Żeleńskiego, wystawioną w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego („dzieło odkryte na nowo”). W tej kategorii nagrodzono także „Parię” Stanisława Moniuszki, realizację w Teatrze Wielkim w Poznaniu reżyserował Graham Vick. International Opera Awards trafiły do Piotra Beczały („najlepszy śpiewak”) i Mariusza Trelińskiego („najlepszy reżyser”). W roku 2019 nagrodzono Krzysztofa Warlikowskiego za „Z domu umarłych” Leoša Janáčka, produkcję zrealizowaną w Royal Opera House. Uhonorowano Aleksandrę Kurzak (2015, „Readers’ Award), Jakuba Józefa Orlińskiego ( 2021, „najlepsza płyta solowa” za album „Facce d’Amore”) i Małgorzatę Szczęśniak (2021, „scenograf roku”). Waldemar Dąbrowski, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej został laureatem nagrody za całokształt działalności związanej ze skutecznym zarządzaniem teatrem operowym.

Aleksandra Kurzak i Waldemar Dąbrowski z nagrodą International Opera Award © International Opera Award
Aleksandra Kurzak i Waldemar Dąbrowski z nagrodą International Opera Award © International Opera Award

Zgłoszenia rozpatrywane są przez jury złożone z krytyków operowych i organizatorów. Zwycięzcy są wyłaniani w tajnym głosowaniu, z wyjątkiem kategorii czytelników czasopisma „Opera” („Opera Magazine” Readers’ Award), która jest rozstrzygana w drodze głosowania publicznego.

Do roku 2022 roku ceremonia wręczania nagród odbywała się w Londynie. W ubiegłym roku miała miejsce w Madrycie, w Teatro Real, a tegoroczna uroczystość rozdania International Opera Awards odbędzie się 9 listopada 2023 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Już teraz można głosować internetowo na nagrodę czytelników czasopisma „Opera”. Nominowani są w niej m. in. Piotr Beczała, Michael Fabiano, Sondra Radvanovsky, Lisette Oropesa i Nadine Sierra.

Link do glosowania znajduje się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne