REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Artur Ruciński i Rafał Siwek w 100. edycji festiwalu Arena di Verona

Słynny festiwal Arena di Verona odbywa się w 2023 po raz setny. Do występów w jubileuszowej edycji zaproszono czworo wspaniałych polskich artystów: Aleksandrę Kurzak, Piotra Beczałę, Artura Rucińskiego i Rafała Siwka.

Festiwal Operowy w Arena di Verona zainaugurowano 10 sierpnia 1913 roku wykonaniem „Aidy” dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Giuseppe Verdiego. Od tego czasu każdego lata rzymski amfiteatr przekształca się w największy na świecie teatr operowy pod gołym niebem. Festiwalem zarządza Fondazione Arena di Verona. Na jej czele stoi słynna włoska śpiewaczka, Cecilia Gasdia, która od 2018 roku jest dyrektorem generalnym i dyrektorem artystycznym.

W rzymskim amfiteatrze występowało wielu legendarnych artystów, m. in. Maria Callas, Renata Tebaldi, Magda Olivero, Giulietta Simionato, Fedora Barbieri, Franco Corelli, Mario del Monaco, Giuseppe di Stefano, Montserrat Caballé, Plácido Domingo, Luciano Pavarotti, José Carreras, Agnes Baltsa.

Pojawiali się tutaj także Polacy. Trzykrotnie w werońskiej arenie śpiewała Stefania Toczyska: w 1980 roku (Laura w „Giocondzie” Amilcare Ponchiellego), 1984 roku („Carmen”) i 1994 roku (Amneris w „Aidzie”). W 1984 roku jako Giselda w „Lombardczykach na pierwszej krucjacie” Giuseppe Verdiego zaprezentowała swój kunszt wokalny Krystyna Rorbach, a demoniczną Abigaille u boku Renato Brusona w 1994 roku była Jolanta Omilian.

Rafał Siwek jako Zachariasz w „Nabuccu” na festiwalu Arena di Verona 2023 © EnneviFoto
Rafał Siwek jako Zachariasz w „Nabuccu” na festiwalu Arena di Verona 2023 © EnneviFoto

Tegoroczny festiwal rozpoczął się 16 czerwca 2023 roku, podobnie jak przed stu laty, przedstawieniem „Aidy” Giuseppe Verdiego. Potrwa do 9 września 2023 roku, zaplanowano 49 przedstawień: osiem oper, cztery wieczory galowe oraz koncert. Ale jeśli zaczyna padać spektakl jest przerywany, a w razie nieustającej ulewy po prostu odwoływany. Bilety nie są zwracane.

Oprócz „Aidy” publiczność w tym roku może zobaczyć „Cyrulika sewilskiego”, „Toskę”, „Nabucca”, „Carmen”, „Madame Butterfly” „Rigoletta” i „Traviatę”. Przewidziano udział wielu cenionych artystów operowych, takich jak Anita Rachvelishvili, Vasilisa Berzhanskaya, Roman Burdenko, Ludovic Tézier, Francesco Meli, Vittorio Grigolo, Juan Diego Flórez, Lisette Oropesa, Luca Salsi, Roberto Alagna, Amartuvshin Enkhbat, Nadine Sierra, Sonya Yoncheva, Plácido Domingo, Gregory Kunde, Jonas Kaufmann, Maria José Siri, Asmik Grigorian i Luca Micheletti.

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna w „Tosce” na festiwalu Arena di Verona 2023 © EnneviFoto
Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna w „Tosce” na festiwalu Arena di Verona 2023 © EnneviFoto

Aleksandra Kurzak została zaproszona do dwóch tytułowych ról w dziełach Giacomo Pucciniego: „Tosce” i „Madame Butterfly. Spektakl „Toski”, w którym polskiej sopranistce towarzyszył Roberto Alagna został zarejestrowany 29 lipca i będzie pokazany w telewizji RAI 17 sierpnia i 14 września.

Rafał Siwek, dla którego obecna edycja jest ósmym w karierze sezonem w Arena di Verona, wystąpi jako Ramfis w „Aidzie” oraz Zachariasz w „Nabuccu”. Na scenie słynnego amfiteatru Siwek występował jako: Colline’a w „Cyganerii”, Timur w „Turandot”, Komandor w „Don Giovannim” w reżyserii Franca Zeffirellego. Ramfisa kreował już w Weronie w trzech różnych inscenizacjach „Aidy” , Zachariasza w dwóch, produkcja z 2017 roku, została wydana na DVD.

Artur Ruciński zaśpiewea Germonta w „Traviacie” 19 sierpnia 2023 roku. Polski baryton wystąpił po raz pierwszy na tej scenie w 2011 roku i wraca na nią regularnie.

Piotr Beczała jako Książę Mantui w „Rigoletcie” na festiwalu Arena di Verona 2023 © EnneviFoto
Piotr Beczała jako Książę Mantui w „Rigoletcie” na festiwalu Arena di Verona 2023 © EnneviFoto

W roli księcia Mantui w „Rigoletcie” zadebiutował Piotr Beczała, niestety, jego jedyny planowany w tym sezonie występ 4 sierpnia 2023 roku, został przerwany przez niesprzyjające warunki pogodowe, zagrano tylko pierwszy akt. Polski tenor ma wystąpić, także tylko raz, jako Don José w „Carmen” Georgesa Bizeta, miejmy nadzieję, że pogoda tym razem nie pokrzyżuje planów.

Pełny program festiwalu znajduje się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne