REKLAMA

Pretty Yende i Dominik Sutowicz zainaugurują nowy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim w Łodzi

Z powodu nagłej choroby Xabiera Anduagi, który miał zainaugurować nowy sezon artystyczny 2023/24 w Teatrze Wielkim w Łodzi, nastąpiła zmiana obsady koncertu zaplanowanego na 10 września. Organizatorom udało się zaprosić Pretty Yende, południowoafrykańską sopranistkę, której recital początkowo zapowiadany był na wiosnę przyszłego roku.

Pretty Yende 10 września 2023 roku wystąpi w Polsce już po raz trzeci – rok temu partnerowała barytonowi Arturowi Rucińskiemu w koncercie na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, zaś w 2017 roku dała recital w Filharmonii Poznańskiej. Artystka urodziła się w 1985 roku w małej miejscowości Piet Retief w Republice Południowej Afryki. Jest laureatką głównych nagród na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym Hansa Gabora Belvedere w Wiedniu (2009 rok), Międzynarodowym Konkursie Vincenza Belliniego (2010 rok) i Operaliach (2011 rok). Jej debiutancka płyta A Journey została w 2017 roku nagrodzona International Opera Award w kategorii Najlepsze Nagranie.

W 2013 roku zadebiutowała w nowojorskiej Metropolitan Opera w roli Hrabiny Adeli w operze „Hrabia Ory” Gioachina Rossiniego. Jej najbliższe angaże obejmują występy m. in. w Teatro Real w Madrycie, Teatro di San Carlo w Neapolu, Bayerische Staatsoper w Monachium, Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Royal Opera House w Londynie czy Opéra National de Paris. Repertuar śpiewaczki w ostatnich sezonach obejmuje m. in. główne role w operach „Juliusz Cezar w Egipcie” Jerzego Fryderyka Haendla, „Purytanie” Vincenza Belliniego, „Maria Stuarda” i „Córka pułku” Gaetana Donizettiego, „Rigoletto” i „Traviata” Giuseppe Verdiego, „Opowieści Hoffmana” Jakuba Offenbacha. Obecnie wraz z Javierem Camareną występuje w Wiener Staatsoper w roli Aminy w „Lunatyczce” Belliniego.

Pretty Yende © Gregor Hohenberg, courtesy of Sony Music Entertainment
Pretty Yende © Gregor Hohenberg, courtesy of Sony Music Entertainment

Dominik Sutowicz jest etatowym solistą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i Teatru Wielkiego w Łodzi, na którego deskach wykonuje główne partie w operach m. in. „Trubadur”, „Don Carlos” i „Aida” Verdiego, „Tosca”, „Madama Butterfly” i „Turandot” Giacoma Pucciniego, a także w operach Stanisława Moniuszki – „Halka”, „Straszny Dwór” i „Paria”.

W niedzielę, 10 września 2023 roku Pretty Yende wykona arie z oper „Lunatyczka” Belliniego, „Don Pasquale” Donizettiego „Traviata” Verdiego, „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda, a partnerujący jej Dominik Sutowicz zaśpiewa arie z oper „Tosca” i „Turandot” Pucciniego oraz „Trubadur” Verdiego. Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą dyrektora muzycznego instytucji Rafała Janiaka będzie towarzyszyć solistom, a także wykona uwertury z oper „Don Pasquale” i „Moc przeznaczenia” Verdiego oraz muzykę baletową z „Fausta” Gounoda i Intermezzo z „Rycerskości wieśniaczej” Pietra Mascagniego. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Wydarzenie to zainauguruje zarazem nowy cykl pt. „Koncert z gwiazdą”, zainicjowany przez nową dyrekcję teatru.

Koncert Xabiera Anduagi i Joanny Woś został przeniesiony na 26 maja 2024 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne