REKLAMA

Polscy artyści na świecie: bas Rafał Siwek i tenor Arnold Rutkowski w „Jolancie” w Bolonii

Koncertowe wykonanie ostatniej opery Piotra Czajkowskiego zabrzmi w Teatro Comunale di Bologna dwukrotnie. Oprócz „Jolanty” publiczność usłyszy europejskie prawykonanie „Stabat Mater" ukraińskiej kompozytorki Hanny Havrylets.

Rafał Siwek często pojawia się we Włoszech. Po styczniowych sukcesach w Teatro Petruzzelli w Bari (Król Marek w „Tristanie i Izoldzie” Ryszarda Wagnera), artysta wystąpił w Teatro Massimo w Palermo na Sycylii w „Simonie Boccanegrze” Giuseppe Verdiego (jako Jacopo Fiesco). W Bolonii kreować będzie kolejną „królewską” partię. Będzie to Król René, ojciec tytułowej Jolanty.

Arnold Rutkowski zaśpiewa natomiast rolę Vaudemonta. Polski tenor przyjeżdża do Bolonii prosto z Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zaśpiewał partię Pollione’a, u boku Joanny Woś, w koncertowej wersji „Normy” Vincenza Belliniego. 

Tytułową partię niewidomej królewny Jolanty kreować będzie Ukrainka Yuliya Tkachenko. Nianią i jej towarzyszkami (Martą, Brigidą i Laurą) będą Marina Ogii, Olga Dyadiv i Victoria Karkacheva. Ukraiński baryton Andrei Bondarenko wcieli się w postać Roberta, a jako mauretański lekarz Ibn-Jahia wystąpi rumuński baryton Serban Vasile. W spektaklu zaśpiewa też w niewielkiej roli Almeryka Mihail Mihaylov, bułgarski tenor znany z występów w Polsce, w m.in.: w Filharmonii Śląskiej, Teatrze Wielkim w Poznaniu i Operze na Zamku w Szczecinie. Bułgarski bas, Peter Naydenov, będzie Bertrandem.

Spektakle przygotuje muzycznie Michael Güttler, dyrygent niemiecki, który w ostatnim momencie zastąpił Ukrainkę Oksanę Lyniv, dyrektorkę muzyczną Teatro Comunale di Bologna. Lyniv wycofała się z powodu choroby, ale to z jej inicjatywy obok „Jolanty” zabrzmi współczesna ukraińska kompozycja. Napisała ją Hanny Havrylets, twórczyni wielu utworów symfonicznych i kameralnych, profesor kompozycji na Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie. „Stabat Mater”, utwór na chór i orkiestrę, powstał w 2002 roku. Zamierzeniem Havrylets było ukazanie kompozycji doświadczenia śmierci jako przejścia do nieśmiertelności. Havrylets zmarła kilka tygodniu temu, 27 lutego 2022 roku w Kijowie, w wieku 63 lat.

„Jolanta” Czajkowskiego oraz „Stabat Mater” Havrylets zabrzmią w Bolonii dwukrotnie: 7 i 9 kwietnia. Drugi wieczór transmitowany będzie w radiowej stacji RAI3. Link do trasmisji tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne