REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Rafał Siwek jako Ojciec Gwardian w „Mocy przeznaczenia” w Bolonii

Już 17 czerwca w Teatro Comunale di Bologna odbędzie się premiera „La Forza del destino” (Mocy przeznaczenia) Giuseppe Verdiego. W partii Padre Guardiano wystąpi znakomity polski bas Rafał Siwek, który już kilkukrotnie kreował tę partię.

Nowa realizacja jest koprodukcją bolońskiej sceny z Teatro Massimo di Palermo, Opéra Orchestre National Montpellier Occitaine i Teatro Regio Parma. To właśnie w Parmie, w ubiegłym roku podczas Festiwalu Giuseppe Verdiego odbyła się premiera tej inscenizacji. Śpiewali w niej wówczas Liudmiła Monastyrska, Gregory Kunde i Amartuvshin Enkhbat, Parde Guardiano kreował Marco Mimica. Reżyserem spektaklu jest pochodzący z Grecji Yannis Kokkos, od 1987 roku pracujący na najlepszych scenach Europy i Azji.

Rafał Siwek w roli Ojca Gwardiana zadebiutował w 2004 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Z wielkim powodzeniem śpiewał ją w 2019 roku na deskach Opéra Bastille w Paryżu pod batutą Nicoli Luisottiego. Prasa pisała wówczas o pełnej niuansów kreacji oraz o niezachwianym i dźwięcznym basie artysty.

Rafał Siwek i Elena Stikhnina w „Mocy przeznaczenia” w Paryżu, 2019 rok

Obok polskiego basa w premierowej obsadzie „Mocy przeznaczenia” w Bolonii wystąpią: Roberto Aronica (Don Alvaro), Erika Grimaldi (Leonora di Vargas), Gabriele Viviani (Don Carlos), Nino Surguladze (Preziosilla) oraz Roberto De Candia (Fra Melitone). Orkiestrę i Chór Teatro Comunale di Bologna poprowadzi Asher Fisch.

Transmisji premiery będzie można wysłuchać 17 czerwca o godz. 20.00 w Rai Radio3.

Kolejne spektakle z udziałem Rafała Siwka odbędą się 20 i 22 czerwca.

Rafał Siwek jako Padre Guardiano podczas próby w Bolonii © Andrea Ranzi
Rafał Siwek jako Padre Guardiano podczas próby w Bolonii © Andrea Ranzi
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne