REKLAMA

Recital Iryny Zhytynskiej i Rafała Bartmińskiego. Kolejny koncert z cyklu „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku”

„Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku” to autorski projekt Stowarzyszenia im. Richarda Straussa, które wraz z regionalnymi partnerami organizuje cykl koncertów od początku 2022 roku. 17 maja 2024 roku w piątek o godz. 19.00 w Strefie Kultury Wrocław – Impart Centrum przy ul. Piłsudskiego 19 wystąpią Iryna Zhytynska i Rafał Bartmiński z towarzyszeniem pianisty Ashota Drnayan-Babrouskiego.

Koncert będzie już szóstym wydarzeniem z cyklu „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku”. W programie znajdą się wielkie arie operowe z popularnych dzieł takich jak „Carmen” George’a Bizeta („Seguidilla” Carmen oraz „Aria z kwiatkiem” Don Joségo) oraz „Pajace” Ruggiero Leoncavallo i „Rycerskości wieśniaczej” Pietra Mascagniego (aria Santuzzy). Artyści zaprezentują także utwory z oper mniej znanych, np. „Romea i Julii” Charlesa Gounoda. Będą również kompozycje Hectora Berlioza, Francisa Poulenca i Ruperta Chapiego, a także repertuar polski – pieśni Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Lucjana Marczewskiego oraz ukraińskie piosenki ludowe.

Śpiewakom na fortepianie towarzyszyć będzie pianista Ashot Drnayan-Babrouski. Recital dofinansowany został ze środków Gminy Wrocław.

Koncert odbędzie się 17 maja 2024 o godz. 19.00 w Strefa Kultury Wrocław – Impart Centrum, przy ul. Piłsudskiego 19. Bilety można zakupić tutaj.

„Rycerskońść wieśniacza". Iryna Zhytynska ( Santuzza) i Rafał Bartmiński (Turiddu) © foto Michał Heller | OiFP
„Rycerskońść wieśniacza”. Iryna Zhytynska ( Santuzza) i Rafał Bartmiński (Turiddu) © foto Michał Heller | OiFP

Informacje o artystach

Iryna Zhytynska (mezzosopran). Artystka urodziła się w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie. Przez wiele lat związana była z Operą Wrocławską. Występowała m.in. w Teatro Real w Madrycie, Teatro la Maestranza w Sewilli, Teatro Arriaga w Bilbao, Teatro Maggio Musicale we Florencji, teatrach niemieckich – w Passau i Gut Immlig czy Karlsruhe. Śpiewała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Poznańskiej i Operze Krakowskiej. W 2020 roku kreowała w Teatrze Wielkim Operze Narodowej partię Charlotty w „Werterze” Julesa Masseneta u boku Piotra Beczały. We wrześniu 2023 roku wystąpiła w prapremierze opery „Dzikie polowanie króla Stacha” Olgi Podgajskiej w Barbican Theatre w Londynie. W maju 2024 roku wystąpi w premierowych przedstawieniach „Rycerskości wieśniaczej” Pietra Mascagniego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białyymstoku.

Rafał Bartmiński (tenor). Artysta stale współpracuje z większością orkiestr i filharmonii w Polsce m.in.: Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR), Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową i Teatrem Wielkim-Operą Narodową. W jego repertuarze znajdują się takie partie jak: Cavaradossi w „Tosce”, Don José w Carmen Bizeta, Pinkerton w „Madame Butterfly”, Jontek w „Halce” i Stefan w „Strasznym dworze”, Izmael w „Nabucco”, Rudolf w „Cyganerii” i Pasterz w „Królu Rogerze”. Występuje również jako aktor dramatyczny, w Teatrze Telewizji („Sesja castingowa” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego) i w spektaklu „Maria Callas – masterclass” Andrzeja Domalika u boku Krystyny Jandy. Jako propagator muzyki Stanisława Moniuszki z rąk Marii Fołtyn otrzymał Małe Berło Fundacji Kultury Polskiej.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne