REKLAMA

Retransmisja baletów George’a Balanchine’a do muzyki George’a Gershwina i Piotra Czajkowskiego w sieci Multikino w kinach w całej Polsce

W najbliższy czwartek 16 marca 2023 roku o godz. 18.00, retransmitowane będą dwa balety jednego z najważniejszych choreografów XX wieku George’a Balanchine’a: „Who Cares?” do muzyki Gershwina z 1970 roku i „Ballet Imperial” do muzyki Piotra Czajkowskiego, z 1941 roku.

Zaliczany obecnie do światowej czołówki zespół baletowy Opery Paryskiej wskrzesza dwie prace nieżyjącego już George’a Balanchine’a, amerykańskiego artysty gruzińskiego pochodzenia, światowej sławy choreografa, założyciela New York City Ballet. To właśnie on przetransponował klasyczny balet na musicalową szkołę tańca.

Na ten wyjątkowy wieczór baletowy złożą się dwie prace Balanchine’a. Pierwsza z nich powstała w 1970 roku właśnie dla New York City Ballet. To zabawna suita taneczna do ikonicznych kompozycji George’a i Iry Gershwinów. Nosi tytuł „Who Cares?” („Kogo to obchodzi?”).

Druga część wieczoru to „Ballet impérial” („Balet carski”) do II koncertu fortepianowego G-dur Piotra Czajkowskiego. Ten balet Balanchine stworzył w 1941 roku dla amerykańskiego zespołu Ballet Caravan. Oddał w nim hołd Mariusowi Petipie, pierwszemu choreografowi „Jeziora łabędziego” i „Dziadka do orzechów”. Przedstawienie przygotowane przez balet Opéra national de Paris.

Spektakl transmitowany będzie 16 marca 2023 roku o godz. 18.00 w sieci Multikino. Potrwa około 2 godzin (w tym przerwa), bilety można kupić tutaj.

Zwiastun spektaklu
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne