W programie jak zawsze znajdzie się twórczość Chopina na tle epoki i jej wielorakie oddziaływanie na kompozytorów europejskich XIX i XX wieku. Jak co roku słuchać będziemy arcydzieł twórców doby Chopinowskiej i samego Chopina w wykonaniu artystów wybitnych, ale i kontrowersyjnych. Wystąpią takie nazwiska jak m. in.: Ivo Pogorelic, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Alena Baeva, Piotr Anderszewski, Lukas Geniusas, Chouchane Siranossian i wielu innych. Nie zabraknie najwierniejszych przyjaciół festiwalu: Fabia Biondiego, Benjamina Grosvenora, Philippe’a Herreweghe (i Collegium Vocale Gent), Belcea Quartet i Apollon Musagete Quartet.
![Koncert finałowy festiwalu „Chopin i Jego Europa” w 2022 roku © Bartek Barczyk / NIFC](https://orfeo.com.pl/wp-content/uploads/2023/08/Koncert-finalowy-festiwalu-„Chopin-i-Jego-Europa-w-2022-roku-©-Bartek-Barczyk-NIFC-1024x683.jpg)
Przed zbliżającym się II Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim na Instrumentach Historycznych zagrają laureaci pierwszej jego edycji: Tomasz Ritter i Aleksandra Świgut. Dwukrotnie usłyszymy „Koncert Es-dur na dwa fortepiany” Wolfganga Amadeusza Mozarta: w interpretacji Dang Thai Sona i Bruce’a Liu oraz Kate Liu i Erica Lu z London Mozart Players pod dyrekcją Marka Mosia.
![Martín García García na festiwalu „Chopin i Jego Europa” w 2022 roku © Bartek Barczyk / NIFC](https://orfeo.com.pl/wp-content/uploads/2023/08/Martin-Garcia-Garcia-na-festiwalu-„Chopin-i-Jego-Europa-w-2022-roku-©-Bartek-Barczyk-NIFC-1024x683.jpg)
Wykonawstwo historyczne przeplatać się będzie ze współczesnym. {oh!} Orkiestra Martyny Pastuszki i Mateusz Kowalski przedstawią nieznaną wersję „Koncertu f-moll” Fryderyka Chopina. Poznamy rzadko wykonywane utwory Feliksa Janiewicza, Franciszka Mireckiego, Aleksandra Michałowskiego i Ignacego Friedmana.
Fabio Biondi ze swoją Europa Galante zaprezentuje kolejną operę Moniuszki w oryginalnym brzmieniu, tym razem będzie to „Paria”. W koncertowej prezentacji dzieła, po raz pierwszy na instrumentach historycznych w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaśpiewają Marta Torbidoni, David Astorga, Germán Olvera, Aleksey Bogdanov i Matheus Pompeu. Wystąpi także Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Violetty Bieleckiej. Z pieśniami Schuberta wystąpi w recitalu wokalnym tenor Julian Prégardien z towarzyszeniem Saskii Giorgini na fortepianie.
![Koncertowe wykonanie Dnia królowania albo fałszywego Stanisława” Giuseppe Verdiego pod dyrekcją Fabia Biondiego podczas edycji festiwalu w 2022 roku © Bartek Barczyk / NIFC](https://orfeo.com.pl/wp-content/uploads/2023/08/Koncertowe-wykonanie-Dnia-krolowania-albo-falszywego-Stanislawa-Giuseppe-Verdiego-pod-dyrekcja-Fabia-Biondiego-podczas-edycji-festiwalu-w-2022-roku-©-Bartek-Barczyk-NIFC-1024x683.jpg)
Apollon Musagète Quartet zagra Juliusza Zarębskiego i Witolda Lutosławskiego. Na finał festiwalu Orkiestra Filharmonia Narodowa pod batutą Andrzeja Boreyki zagra „Koncert fortepianowy d-moll” Johannesa Brahmsa i „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpią Izabela Matuła (sopran) i Yulianna Avdeeva (fortepian).
Dla wszystkich słuchaczy, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w koncertach zaplanowano streamingi na oficjalnych kanałach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ‒ YouTube, Facebooku oraz transmisje i retransmisje w Programie Drugim Polskiego Radia.
Organizatorem 19. Festiwalu „Chopin i jego Europa” jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Dyrektorem Artystycznym wydarzenia jest Stanisław Leszczyński. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie festiwal.nifc.pl. Bilety można zakupić on-line na stronie bilety.nifc.pl, w kasach Filharmonii Narodowej oraz w kasach Muzeum Chopina w Warszawie (wt.-niedz. 11.00-18.00).