REKLAMA

Teatr Wielki w Łodzi ogłasza repertuar na cały sezon artystyczny 2024/25

W środę, 17 kwietnia 2024 roku Teatr Wielki w Łodzi jako pierwszy teatr operowy w Polsce ogłosił repertuar na cały sezon artystyczny 2024/25. Zaplanowano aż pięć wydarzeń premierowych – „Giselle” Adolphe’a Adama, „Cyganeria” Giacomo Pucciniego, „Skrzypek na dachu” Jerry’ego Bocka, spektakl baletowy „Morze” Roberta Bondary i opera familijna „Pinokio” Jonathana Dove’a.

Sezon artystyczny 2024/25 w Teatrze Wielkim w Łodzi zostanie zainaugurowany dwoma plenerowymi wydarzeniami, które pod hasłem „Łódź Opera Opener” odbędą się na przylegającym do gmachu teatru placu Dąbrowskiego. W piątek, 6 września 2024 roku wystawiona zostanie opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Wydarzenie to będzie głównym punktem obchodów 70-lecia Opery Łódzkiej, która swoją działalność rozpoczęła właśnie tym tytułem w 1954 roku. Następnie, w sobotę 7 września 2024 roku odbędzie się Gala Jubileuszowa z udziałem zaproszonych solistów-śpiewaków i instrumentalistów (m. in. skrzypaczki Abigeili Voshtiny).

Pierwszą premierą w sezonie 2024/25 będzie zaplanowana na 12 października 2024 roku premiera baletu „Giselle” Adolphe’a Charlesa Adama. Za klasyczną choreografię odpowiadać będzie Zofia Rudnicka, kierownictwo muzyczne obejmie Andryi Yurkevych. Scenografię i kostiumy zaprojektuje Tatiana Kwiatkowska, a nad spektaklem z tancerzami pracować będzie Renata Smukała.

W dniach 9, 10 i 11 listopada 2024 roku odbędą się spektakle „Wieczoru Baletowego Kompozytorów Polskich”, podczas których – obok „Harnasi” Karola Szymanowskiego i „Kościelca 1909” Wojciecha Kilara – prapremierowo wykonana zostanie Suita baletowa Adama Wesołowskiego, skomponowana specjalnie na zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi. Choreografię przygotuje Monika Myśliwiec. Autorem projektu scenografii będzie Mirek Kaczmarek, kostiumów – Joanna Jaśko Sroka, a projekcji multimedialnych – Natan Berkowicz. Kierownictwo muzyczne obejmie Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor teatru. Zapowiedziano również wydanie płyty DVD z rejestracją spektaklu.

Konferencja w Teatrze Wielkim w Łodzi © Joanna Miklaszewska
Konferencja w Teatrze Wielkim w Łodzi © Joanna Miklaszewska

Na okres od 15 listopada do 22 grudnia 2024 roku zaplanowano Festiwal Pucciniowski z okazji 100. rocznicy śmierci kompozytora. W jego ramach zaprezentowane zostaną wszystkie sceniczne dzieła Giacomo Pucciniego będące w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi – „Madama Butterfly”, „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu” i „Turandot”. Po raz pierwszy na scenie tego teatru 24 listopada 2024 roku wystawione zostaną dwie jednoaktówki Pucciniego – „Siostra Angelica” i „Gianni Schicchi”. Inscenizacja Ewy Rucińskiej przygotowana została przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie 27 listopada 2024 roku również po raz pierwszy w Łodzi zaprezentowana zostanie opera „Manon Lescaut” Giacomo Pucciniego w inscenizacji Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu (reżyseria – Gerard Jones). Dokładnie w 100. rocznicę śmierci kompozytora, 29 listopada 2024 roku wykonana zostanie w wersji koncertowej „Tosca” Giacomo Pucciniego. Na 1 grudnia 2024 roku zaplanowano koncert „Puccini – szkic do portretu” w wykonaniu studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W jego programie znajdą się arie, duety i ansamble z innych oper kompozytora, scenicznie nieprezentowanych na festiwalu, a także jego twórczość instrumentalna.

Rafal Janiak podczas konferencji w Teatrze Wielkim w Łodzi © Joanna Miklaszewska
Rafał Janiak podczas konferencji w Teatrze Wielkim w Łodzi © Joanna Miklaszewska

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie zaplanowana na 7 grudnia 2024 roku premiera „Cyganerii” Giacomo Pucciniego. Inscenizację przygotuje ceniony na świecie, a pochodzący z Łodzi reżyser Marcin Łakomicki. Kostiumy zaprojektuje Cristina Aceti, a scenografię – Elena Zamparutti. Kierownictwo muzyczne obejmie Rafał Janiak, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych.

Po niemal ośmiu latach nieobecności, 31 stycznia i 2 lutego 2025 roku na afisz powróci „Holender Tułacz” Ryszarda Wagnera. W roli tytułowej wystąpić ma Tomasz Konieczny, pochodzący z Łodzi i ceniony na świecie interpretator partii w operach Ryszarda Wagnera. Spektaklami zadyryguje Rafał Janiak.

Na 22 marca 2025 roku zaplanowana została premiera „Skrzypka na dachu” Jerry’ego Bocka w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Scenografię zaprojektuje Marek Chowaniec, kostiumy – Maria Balcerek, a choreografię przygotuje Jarosław Staniek.

Następnie 26 kwietnia 2025 roku odbędzie się premiera spektaklu baletowego „Morze” w choreografii i koncepcie dramaturgicznym Roberta Bondary. W warstwie muzycznej znajdzie się m. in. „Morze” Claude’a Debussy’ego, „Cztery Morskie Interludia” z opery „Peter Grimes” Benjamina Brittena, a także utwory Jana Sibeliusa i Edwarda Elgara. Kierownictwo muzyczne obejmie Rafał Janiak.

Konferencja w Teatrze Wielkim w Łodzi © Joanna Miklaszewska
Konferencja w Teatrze Wielkim w Łodzi © Joanna Miklaszewska

Sezon zakończy zaplanowana na 1 czerwca 2025 roku premiera opery familijnej Jonathana Dove’a pod tytułem „Pinokio”, z librettem Alasdaire’a Middletona na podstawie powieści Carla Collodiego. Dzieło zostało napisane na zamówienie Opera North i Sadler’s Wells Theatre, jego prapremiera odbyła się 21 grudnia 2007 roku w Grand Theatre w Leeds. Premiera ta będzie pierwszym w Polsce wykonaniem utworu scenicznego tego brytyjskiego kompozytora. Za reżyserię odpowiedzialny będzie specjalizujący się w spektaklach familijnych Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Scenografię zaprojektuje Katarzyna Proniewska-Mazurek, kostiumy – Grupa Mixer, a projekcje wideo – Łukasz Sosiński i Magdalena Łazarczyk. Choreografię przygotuje Paulina Jaksim. Spektakl wykonany zostanie w polskiej wersji językowej (tłumaczenie libretta – Jacek Mikołajczyk).

Na 15 czerwca 2025 roku zaplanowany został koncert „Viva Rossini!”, w którego programie znajdą się arie, duety, ansamble, chóry i uwertury z oper kompozytora w wykonaniu zespołów artystycznych teatru.

Zaplanowano również wiele spektakli repertuarowych – operowych („Cyrulik sewilski”, „Traviata”, „Aida”, „Faust”, „Straszny Dwór”, „Carmen”, „Jaś i Małgosia”, „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Człowiek z Manufaktury”,), baletowych („Romeo i Julia”, „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Grek Zorba”, „Don Kichot”, „Bolero/Carmina burana”), operetkowych („Zemsta nietoperza”), musicalowych („My Fair Lady”), a także koncerty oratoryjne („Requiem” Giuseppe Verdiego, Koncert Pasyjny z muzyką Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego).

Zapowiedziano także kontynuację cyklu „Koncert z Gwiazdą”, w ramach którego w obecnym sezonie wystąpili tacy śpiewacy, jak Pretty Yende i Jakub Józef Orliński. Na razie nie padły jeszcze deklaracje dotyczące terminu koncertu, ani też nazwiska jego solistki lub solisty.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne