REKLAMA

Nowa inscenizacja „Śpiącej królewny” Piotra Czajkowskiego z Zurychu na ekranach polskich kin

Od 17 marca 2024 roku KinoMaestro.pl wyświetlać będzie w polskich kinach nową inscenizację „Śpiącej Królewny” Piotra Czajkowskiego z Zurychu. Autorem choreografii jest Christian Spuck, a spektakl przygotował zespół Ballett Zürich.

Słynny balet Piotra Czajkowskiego bezpośrednio jest oparty na wersji baśni autorstwa Charles’a Perraulta. Opowiada o księżniczce Aurorze, która zasnęła na sto lat, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowanym przez złą wróżkę wrzecionem. Ta wersja nieznacznie różni się od baśni opowiedzianej przez Braci Grimm.

Walt Disney w swojej animowanej wersji „Śpiącej Królewny” czerpał zarówno z Perraulta, jak i Czajkowskiego, co tylko umocniło pozycję tego baletu w światowej kulturze. Oryginalną choreografię Mariusa Petipy przez lata albo się pielęgnowało (Rudolf Nuriejew w Paryżu), albo odczytywano kompletnie na nowo (wersja dla dorosłych szwedzkiego choreografa Matsa Eka, gdzie Aurora rani się igłą, ale ze strzykawki z narkotykiem, dlatego też zasypia).

„Śpiąca królewna” z Zurychu © Gregory Batardon
„Śpiąca królewna” z Zurychu © Gregory Batardon

Jak będzie w zuryskim przedstawieniu? Niezwykle oryginalny spektakl prezentowany przez KinoMaestro.pl został przygotowany przez zespół baletowy Opery w Zurychu. Jest dziełem wybitnego niemieckiego choreografa Christiana Spucka, wieloletniego dyrektora tego zespołu. Poprzednio z sukcesem zrealizował on na tej scenie „Dziadka do orzechów”.

„Śpiąca królewna” z Zurychu © Gregory Batardon
„Śpiąca królewna” z Zurychu © Gregory Batardon

Jego „Śpiąca Królewna” z 2022 roku to przede wszystkim barwne przedstawienie dla dzieci, pełne humoru oraz bogatych dekoracji i kostiumów, dorośli zaś będą mieli okazję odczytać w nim znaczenia niezrozumiałe dla młodszej publiczności.

Przedstawienie prezentowane będzie z polskimi napisami. Czas trwania: około 2 godzin i 30 minut (w tym jedna przerwa). Lista seansów i bilety znajdują się tutaj.

Zwiastun „Śpiącej królewny” z Zurychu
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne