REKLAMA

„Pieśni muezina szalonego” Szymanowskiego i „Planety” Holsta podczas prologu Festiwalu „Szymanowski/Polska/Świat” w Filharmonii Krakowskiej

5. edycja koronnego projektu muzycznego Filharmonii Krakowskiej, Festiwalu „Szymanowski/Polska/Świat” odbędzie się we wrześniu i październiku 2024 roku. W ramach prologu do tego wydarzenia 5 i 6 kwietnia 2024 roku wystąpi Orkiestra i Chór Żeński Filharmonii Krakowskiej pod batutą brytyjskiego dyrygenta Martyna Brabbinsa oraz mezzosopranistka Urszula Kryger.

Festiwal „Szymanowski / Polska / Świat” jest – przez wzgląd na patrona instytucji – jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów organizowanych przez Filharmonię Krakowską. Festiwal zapowiedziany był prologiem w 2017 roku, w którym obchodzony był jubileusz 135-lecia urodzin i 80. rocznicę śmieci kompozytora. Podczas wydarzenia twórczość jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich prezentowana jest w odniesieniu do dzieł kompozytorów jemu współczesnych i trendów kulturowych, jakie pojawiły się wówczas w Europie i świecie.

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej © Piotr Markowski
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej © Piotr Markowski

W programie koncertów prologu do „Szymanowski/Polska/Świat” w piątek, 5 kwietnia 2024 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 6 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00 znajdą się „Pieśni muezina szalonego” Karola Szymanowskiego, które wykona z towarzyszeniem orkiestry mezzosopranistka Urszula Kryger. Cykl Karola Szymanowskiego prezentowany był w Filharmonii Krakowskiej tylko raz – pod batutą Jerzego Katlewicza w 1997 roku podczas międzynarodowego festiwalu „Pieśni Karola Szymanowskiego” zorganizowanego z okazji 60. rocznicy śmierci wielkiego kompozytora.

W drugiej części zabrzmi suita orkiestrowa „Planety” op. 32 Gustava Holsta, będąca jego muzyczną wizją wszechświata. Inspiracją do powstania utworu w 1916 roku była astrologia koncentrująca się na wpływie planet na rozwój duchowy człowieka. Orkiestrę poprowadzi brytyjski dyrygent Martyn Brabbins.

Przed sobotnim koncertem 6 kwietnia o godz. 16.30 w Sali Złotej – odbędzie się spotkanie z Martynem Brabbinsem w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra”. Rozmowę zatytułowaną „Kosmos według Gustava Holsta” poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, tłumaczy Xymena Plater-Zyberk. Wstęp wolny.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne