REKLAMA

Trzy wielkie gwiazdy w Katowicach: Sonya Yoncheva, Olga Bezsmertna i Okka von der Damerau

Na początku czerwca Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Filharmonia Śląska ogłosiły programy koncertów sezonu 2023/24. W nadchodzących miesiącach w Katowicach można będzie usłyszeć operowe artystki światowego formatu: Sonyę Yonchevą, Olgę Bezsmertną oraz Okkę von der Damerau.

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga zostanie zainaugurowany wyjątkowym koncertem. W piątek, 17 listopada w Filharmonii Śląskiej wystąpi Sonya Yoncheva, śpiewająca obecnie w partiach sopranu spinto (m. in. Elżbieta w „Don Carlo” Giuseppe Verdiego, tytułowa „Tosca” Giacoma Pucciniego i „Fedora” Umberta Giordana) na najbardziej prestiżowych scenach operowych, na czele z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Royal Opera House w Londynie. Będzie to już drugi koncert bułgarskiej artystki w Polsce – w 2021 roku w NOSPR-ze wystąpiła na Festiwalu „Katowice Kultura Natura”.

Sonya Yoncheva © Gregor Hohenberg | SonyClassical
Sonya Yoncheva © Gregor Hohenberg | SonyClassical

W listopadzie wykona repertuar niemiecki: pieśni z cyklu „Rückert-Lieder” Gustava Mahlera oraz pieśni z cyklu „Vier letzte Lieder” Richarda Straussa. Partnerująca śpiewaczce Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta, dyrektora artystycznego instytucji, wykona również Poemat symfoniczny „Pieśń o sokole” Grzegorza Fitelberga, patrona konkursu, oraz IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka.

Tegoroczne 11. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, połączone z obchodami 90. rocznicy urodzin tego wybitnego kompozytora, przyjmą wyjątkową formę całodniowego maratonu koncertów, który przez Filharmonię Śląską został zaplanowany na 9 grudnia. Jego kulminacją będzie wykonanie III Symfonii op. 36 Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta. Partię solową wykona Olga Bezsmertna, światowej sławy ukraińska sopranistka, której zaplanowane na przyszły rok angaże obejmują m. in. występy w mediolańskim Teatro Alla Scala. Artystka w swoim repertuarze posiada m. in. rolę Małgorzaty w „Fauście” Charlesa Gounoda, Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego czy tytułowej Rusałki w operze Antonína Dvořáka.

Olga Bezsmertna © Sergey Kovbasyuk, 2019
Olga Bezsmertna © Sergey Kovbasyuk, 2019

W repertuarze NOSPR-u ciekawie zapowiada się przygotowywany na 14 marca koncert pod tytułem Harmonia za najwyższą cenę”. Jego tytuł nawiązuje do treści wagnerowskiej tetralogii, z której ostatniej części – „Zmierzchu Bogów” – wybór scen wykona Okka von der Damerau. Wspaniała niemiecka mezzosopranistka ma na swoim koncie występy w dramatycznym repertuarze verdiowskim (Azucena w „Trubadurze”, Ulryka w „Balu maskowym”) i wagnerowskim (Ortrud w „Lohengrinie”, Brünnhilde w „Walkirii”, Waltraute w „Zmierzchu Bogów”) m. in. w monachijskiej Bayerische Staatsoper, wiedeńskiej Staatsoper czy na legendarnym Festiwalu w Bayreuth.

Śpiewaczka wystąpi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Christiana Karlsena. W programie koncertu znajduje się również Uwertura „Leonora” nr 3 op. 72b Ludwiga van Beethovena oraz „Laterna Magica”, utwór fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho.

Okka von der Damerau © Simon Pauly
Okka von der Damerau © Simon Pauly
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne