REKLAMA

Witold Lutosławski World Days w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Witold Lutosławski World Days to nowa inicjatywa upamiętniająca patrona Narodowego Forum Muzyki. Pierwsza odsłona odbędzie się w 2023 roku. Jest to szczególny czas – 110. rocznica urodzin kompozytora.

We Wrocławiu, pomiędzy rocznicami urodzin i śmierci kompozytora, odbędą się koncerty, podczas których zostaną wykonane jego dzieła. Ten międzynarodowy projekt realizowany jest co trzy lata.

Lutosławski zapisał się na kartach historii nie tylko jako wybitny polski kompozytor, ale także dyrygent oraz pianista. Urodził się 25 stycznia 1913 roku w Warszawie w rodzinie ziemiańskiej, posiadającej majątek w Drozdowie nad Narwią. Jego zainteresowanie sztuką przejawiało się już w latach dzieciństwa – wzrastał w tradycji rodzinnego muzykowania. Tworzył w burzliwym dla Polski czasie, a wybuch II wojny światowej przerwał jego dobrze zapowiadającą się karierę.

Po wojnie włączył się w działania Związku Kompozytorów Polskich, poświęcił się odbudowie polskiego życia muzycznego oraz organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Oryginalne podejście do formy, eksplorowanie możliwości brzmieniowych, a także doskonałe umiejętności w zakresie instrumentacji zapewniły Lutosławskiemu miejsce w panteonie najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej muzyki klasycznej. Z jednej strony był on kontynuatorem tradycji, z drugiej zaś śmiało czerpał ze zdobyczy dwudziestowiecznej awangardy. Został odznaczony Orderem Orła Białego.

Witold Lutosławski World Days 2023 © NFM
Witold Lutosławski World Days 2023 © NFM

Sylwetka Witolda Lutosławskiego oraz literatura muzyczna, jaką po sobie pozostawił, nieustannie inspirują kolejne pokolenia artystów i melomanów. Dla uczczenia pamięci zmarłego 7 lutego 1994 roku mistrza, jego imię nadano Filharmonii Wrocławskiej. Dwadzieścia lat później, od momentu powstania Narodowego Forum Muzyki, nadal pozostaje on patronem instytucji. Wraz z CD Accord, NFM tworzy niepowtarzalną serię wydawniczą poświęconą temu kompozytorowi – Witold Lutosławski. Opera omnia – prezentującą wszystkie jego dzieła. Powstała ona z inicjatywy dyrektora NFM Andrzeja Kosendiaka – pomysłodawcy projektu. W nagraniach wzięli udział uznani polscy i zagraniczni artyści, m. in. Aleksandra Kurzak, Agata Zubel, Jacek Kaspszyk, Stanisław Skrowaczewski, Garrick Ohlsson i Jean Deroyer, a także zespoły NFM.
Idea projektu zakłada przede wszystkim promowanie twórczości Witolda Lutosławskiego. Propagatorami spuścizny kompozytora od lat są współcześnie działający wielcy artyści – m.in. Sir Simon Rattle czy Anne-Sophie Mutter. Witold Lutosławski World Days to inicjatywa mająca na celu jeszcze szersze rozpowszechnienie jego twórczości.

Garrick Ohlsson © Dario Acosta
Garrick Ohlsson © Dario Acosta

Na przełomie stycznia i lutego 2023 roku odbędą się cztery koncerty, podczas których na estradzie pojawią się muzycy światowego formatu, m.in. zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Garrick Ohlsson, a także ceniony australijski skrzypek oraz dyrygent, dyrektor artystyczny Australijskiej Orkiestry Kameralnej – Richard Tognetti. Wśród wykonawców nie zabraknie również muzyków należących do zespołów Narodowego Forum Muzyki – NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją maestro Giancarla Guerrero, NFM Orkiestry Leopoldinum, Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet, a także chórów: Chóru Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM. Spośród katalogu dzieł Lutosławskiego, w ramach projektu zabrzmią m.in. powstała na zamówienie Chicago Symphony Orchestra słynna III Symfonia „Partita”, nawiązująca do przedklasycznej osiemnastowiecznej tradycji muzyki instrumentalnej, czy „Livre pour orchestre”, w którym artysta sięgnął po aleatoryzm kontrolowany. Twórczość Witolda Lutosławskiego to nie tylko symfonie czy koncerty instrumentalne, lecz także dzieła przeznaczone dla najmłodszych. Piosenki dla dzieci jego pióra powstały w głównej mierze w okresie dziesięciolecia powojennego. Wybrane z nich zabrzmią podczas jednego z koncertów w ramach Witold Lutosławski World Days w wykonaniu Chóru Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny.

Koncerty w ramach Witold Lutosławski World Days zaplanowane są w dniach od 27 stycznia do 3 lutego 2023.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne