REKLAMA

„Wyzwolenie”. Wernisaż wystawy Szkoły Fotografii Eksperymentalnej Krzysztofa Bielińskiego, fotografa operowych i teatralnych inscenizacji

Krzysztof Bieliński to artysta fotograf, specjalizujący się w fotografii abstrakcyjnej. Jest jednym z czołowych polskich fotografów operowych i teatralnych. W 2023 roku założył Szkołę Fotografii Eksperymentalnej. Wernisaż wystawy „Wyzwolenie” prezentuje prace studentów związanych z jego inicjatywą przedstawiające indywidulane i subiektywne widzenie sztuki.

Wyjątkowe, intrygujące prace, które będziecie Państwo mogli obejrzeć na wystawie, nie są odbiciem rzeczywistości, a stanów emocjonalnych, wewnętrznego świata i wrażliwości poszczególnych osób. Otwarcie się na eksperyment, nie tylko w sensie technicznym, ale przede wszystkim mentalnym, uwalnia i prowadzi do tworzenia pięknych, poruszających dzieł – mówi Krzysztof Bieliński, kurator wystawy.

Krzysztof Bieliński to artysta fotograf, specjalizujący się w fotografii abstrakcyjnej. Jest jednym z czołowych polskich fotografów operowych i teatralnych, autorem fotografii do przeszło dziewięciuset spektakli krajowych i zagranicznych. Wydał kilka albumów z fotografią teatralną: „Lupa/Teatr”, „Treliński”, „Staniewski-Gardzienice Antyk”, „BTL/Lalki”, „Warlikowski/Teatr” (współautor), „Kudlička. Volume I” (współautor). Jest twórcą plakatów teatralnych. Od 2008 roku jest stałym fotografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Regularnie współpracuje z kilkunastoma innymi teatrami.

Krzysztof Bieliński © archiwum artysty
Krzysztof Bieliński © archiwum artysty

Wykładał fotografię teatralną oraz plakat w Warszawskiej Szkole Filmowej i na Fotografii UW. W 2019 roku został jurorem V Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W 2020 roku prowadził pierwsze w Polsce Master Class z fotografii teatralnej online we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego zakończone wystawą w Starej Galerii ZPAF. We wrześniu 2020 na łamach miesięcznika „Teatr” ogłosił „Manifest Twórczej Fotografii Teatralnej”. W 2021 roku otrzymał tytuł Artysty Roku 2020 pisma Post Scriptum. Obecnie wykłada fotografię abstrakcyjną w Studium Związku Polskich Artystów Fotografików.

Renata Wojciechowska „Autoportret”. Fotografia w ramach Szkoły Fotografii Eksperymentalnej Krzysztofa Bielińskiego © materiały prasowe
Renata Wojciechowska „Autoportret”. Fotografia w ramach Szkoły Fotografii Eksperymentalnej Krzysztofa Bielińskiego © materiały prasowe

W 2023 roku założył Szkołę Fotografii Eksperymentalnej. Zajęcia prowadzone są w kilku grupach (online i stacjonarnie) na różnych poziomach zaawansowania. Prowadzony jest też mentoring – spotkania indywidualne.

Fotografia eksperymentalna to droga do wyzwolenia. Wyzwolenia od schematycznego myślenia i wyzwolenia swojej twórczej energii – mówi Krzysztof Bieliński, kurator wystawy, założyciel Szkoły Fotografii Eksperymentalnej, uznany twórca fotografii abstrakcyjnej i teatralnej.

Piotr Bolek „Alter Ego”. Fotografia w ramach Szkoły Fotografii Eksperymentalnej Krzysztofa Bielińskiego © materiały prasowe
Piotr Bolek „Alter Ego”. Fotografia w ramach Szkoły Fotografii Eksperymentalnej Krzysztofa Bielińskiego © materiały prasowe

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 40 prac następujących artystek i artystów: Piotr Bolek, Marlena Cechmistrz-Milczarek, Elżbieta Gajowniczek, Edyta Kielian, Dorota Kotowska, Katarzyna Kozłowska, Radosław Kozłowski, Agata Lewandowska, Katarzyna Leśniewska, Weronika Łucjan-Grabowska, Adam Maliszewski, Anna Orzyłowska, Izabela Rogowska, Barbara Ryszkowska, Renata Wojciechowska, Andrzej Winkler, Agnieszka Zyga, Kazimierz Ździebło.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 września 2024 roku o godzinie 16.00 w Studio Jaskółka, przy ul. Wareckiej 8 na rogu ul. Kubusia Puchatka w Warszawie. ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego jest jednym z patronów medialnych tego przedsięwzięcia. Wstęp jest wolny.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne