REKLAMA

Franco Fagioli, Europa Galane i Jakub Józef Orliński na XXIV Festiwalu Bachowskim Świdnica 2023

Odbywający się od 2000 roku Festiwal Bachowski Świdnica prezentuje przede wszystkim kompozycje Jana Sebastiana Bacha i repertuar barokowy, ale też utwory romantyczne oraz współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem tych zapomnianych i rzadko grywanych w salach koncertowych. To jedno z najbardziej unikalnych wydarzeń tego typu w naszej części Europy. W 2023 odbędzie po raz dwudziesty czwarty.

Motto tegorocznej edycji festiwalu to „Radykalne przestrzenie” – ponieważ Dolny Śląsk jest przestrzenią radykalną, skomponowaną z różnych perspektyw. To miejsce, gdzie różne mapy mentalne przenikają się jak nigdzie indziej. Dyrektorem artystycznym i inicjatorem Festiwalu Bachowskiego jest dyrygent, organista i klawesynista Jan Tomasz Adamus.

Dolny Śląsk to jeden z najcenniejszych krajobrazów kulturowych Europy. To niezwykła, za każdym razem zaskakująca, „ziemia nieznana” – niewiarygodnie piękny region. Przyciągając wybitnych muzyków z Polski i całego świata, festiwal pragnie zaproponować publiczności okazję do odkrycia bogactwa muzyki kameralnej w historycznych, malowniczo położonych, dolnośląskich wsiach i miasteczkach. Utwory Bacha, Mozarta (wykonany zostanie cały komplet jego kwintetów), Haydna, Brahmsa, Schuberta, Schoenberga i innych wielkich kompozytorów zabrzmią w miejscach, w których ich interpretacje nabierają naprawdę unikalnego i wyjątkowego charakteru. To średniowieczne, renesansowe i barokowe kościoły, pałace, zamki, folwarki, a nawet dworce, leżące często z dala od utartych turystycznych tras. Nie tylko ich architektura jest wyjątkowa, ale też przyrodnicze otoczenie pozwalające na przygotowanie wydarzeń w formule „śniadań na trawie” czy „pikników romantycznych” tworzących z koncertami spójną całość.

Festiwal Bachowski. G. Carmignola © T. F. Pluto
Festiwal Bachowski. G. Carmignola © T. F. Pluto

Główną festiwalową sceną pozostaje niezmiennie świdnicki Kościół Pokoju — największa drewniana barokowa świątynia w Europie, zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz polską Listę Pomników Historii.

W tym roku w Świdnicy wystąpią:

  • 25.06.2023 – Franco Fagioli, który posiada jeden z najbardziej fascynujących głosów naszych czasów. To rzadki typ kontratenora mocą głosu dorównującego dramatycznym kobiecym mezzosopranom i łączącego ją z niezwykłą wirtuozerią. W Kościele Pokoju zaśpiewa arie i motety Mozarta.
  • 22.07.2023 – Europa Galante, włoski zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej założony i prowadzony przez Fabia Biondiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych skrzypków. Zespół koncertuje na wszystkich kontynentach, przywracając do życia liczne zapomniane arcydzieła. W Świdnicy zagra sonaty skrzypcowe włoskich barokowych twórców.
  • 23.07.2023 – L’Arpeggiata, która wystąpi z programem „Audi coelum”, to zespół zupełnie wyjątkowy. Jego nieortodoksyjne interpretacje muzyki dawnej zjednały mu całe rzesze fanów. Christina Pluhar, szefowa formacji, układa barwne tematyczne programy, w których łączy kompozycje barokowych mistrzów z ludową muzyką krajów basenu Morza Śródziemnego czy Ameryki Łacińskiej.
  • 28.07.2023 – Jakub Józef Orliński, polski śpiewak, który stał się światowym objawieniem. Pojawia się regularnie w najważniejszych teatrach operowych z nowojorską Metropolitan Opera na czele. Jego występy w Polsce należą do rzadkości — tym bardziej wyjątkowy będzie jego świdnicki recital (przy fortepianie zasiądzie Michał Biel) z pieśniami m.in. Purcella, Moniuszki i Karłowicza.
  • 29.07.2023 – The King’s Singers od ponad pięćdziesięciu lat reprezentują złoty standard śpiewu a cappella na największych scenach świata. Słyną z niezrównanej techniki, wszechstronności i umiejętności wykonawczych, a także z doskonałej muzykalności. W katedrze świdnickiej wykona program w całości poświęcony brytyjskiej muzyce renesansowej.
XXIV Festiwal Bachowski Świdnica 2023
XXIV Festiwal Bachowski Świdnica 2023

Ponadto, jak zwykle, odbędą się też w koncerty w różnych częściach regionu. Festiwal dociera do najbardziej odległych, a niezwykle urokliwych, zabytkowych kościołów we wsiach położonych z dala od popularnych tras turystycznych oraz malowniczych miasteczek (m.in. Strzegom, Żarów, Walim, Pożarzysko, Grodziszcze, Krzyżowa, Łagiewniki, Lesica, Piława Górna, Lwówek, Lubomierz, Gryfów). Tam również odkrywa nową publiczność, która nierzadko po raz pierwszy ma możliwość doświadczenia muzyki klasycznej na żywo w swojej własnej miejscowości.

Na Festiwal zaprasza Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Szczegóły, karty festiwalowe i wejściówki na stronie www.bach.pl.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne