REKLAMA

Niezwykły balet Alexandra Ekmana „Zabawa” z Opery Paryskiej w poniedziałek, 12 grudnia, w Multikinach w całej Polsce

Jak radosny powrót do beztroskich i psotnych dni naszego dzieciństwa, spektakl choreografa Alexandra Ekmana zamienia scenę w olśniewający plac zabaw. Wcielając się w astronautów, klaunów lub majestatyczne jelenie, 36 tancerzy z Baletu Opery Paryskiej rzuca się na łeb na szyję do basenu z piłkami, zanurzając siebie — i publiczność! — w baśniowym, wyimaginowanym świecie bez ograniczeń.

„Zabawa”(„Play”) to pierwszy balet szwedzkiego choreografa Alexandra Ekmana przygotowany dla Opery Paryskiej. Nowatorski język tańca wywodzi się od najlepszych twórców współczesnego baletu. Pełen komunikatywnej energii spektakl łączy taniec, teatr, muzykę i śpiew w głębokiej, uroczystej, a czasem farsowej i pełnej humoru atmosferze. Afabularny i autorski spektakl jest zwariowanym pomieszaniem tańca klasycznego i nowoczesnego. Tancerze mają do dyspozycji efektowne i nieoczywiste rekwizyty, którymi poprzez bawią się na scenie. Ten balet to efekt eksperymentalnej kreacji. – Chcę Was zaskoczyć – mówi Alexander Ekman i tymi słowami kieruje się w całej swojej twórczości.

„Play” miał swoją światową premierę w Palais Garnier w grudniu 2017 roku. Choreograf wprowadza wykonawców na rozległy plac zabaw, gdzie puszcza się wodze emocjom i wyobraźni. Przy oryginalnej ścieżce dźwiękowej Mikaela Karlssona artyści uwalniają emocje i wyobraźnię.

„Zabawa” Alexandra Ekmana w Operze Paryskiej © Opera national de Paris
„Zabawa” Alexandra Ekmana w Operze Paryskiej © Opera national de Paris

Praca szwedzkiego choreografa przygląda się zabawie na różnych etapach życia i pyta, dlaczego dorośli wydają się tracić zdolność do oddawania się fantazji dziecięcych zabaw. Scenę zalewa potop 40 000 piłek. Ekman wciąga nas w swoje kapryśne historie i szalone tańce, sprawiając, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zapominamy o codzienności. To taniec chwili stworzony z głupoty i dziecięcej spontaniczności. Od choreografii, przez kostiumy, po lawinę rekwizytów na scenie, świat „Play” zaskakuje pod każdym względem.

Alexander Ekman, zanim zajął się choreografią, był tancerzem dwóch legendarnych zespołów: Nederlands Dans Theater i Cullberg, które wciąż niezmiennie nadają ton nowoczesnemu tańcowi na świecie. Artysta współpracuje na całym świecie z takimi zespołami jak Cullberg Ballet, Compañia Nacional de Danza Goteborg Ballet, Iceland Dance Company, Bern Ballet, Cedar Lake Contemporary Dance, Ballet de l’Opéra du Rhin, Royal Swedish Ballet i Norwegian National Ballet. Ekman tworzy produkcje również dla festiwali, takich jak francuski Europa Danse i Międzynarodowy Festiwal Tańca w Atenach. Ekman często komponuje muzykę i opracowuje dekoracje do własnych dzieł.

Przedstawienie przygotowane przez balet Opéra national de Paris. Spektakl trwa około 2 godzin. Retransmisja odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia, pełna lista kin znajduje się tutaj.

Zwiastun retransmisji „Zabawy”
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne