REKLAMA

Złota Gloria Artis dla Janiny Anny Pawluk – hołd dla wybitnej artystki i mentorki pokoleń śpiewaków

16 lipca 2025 roku Janina Anna Pawluk, wybitna pianistka, korepetytorka i mentorka wielu pokoleń śpiewaków, została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie, przyznawane za wybitne zasługi dla polskiej kultury, wręczyła ministra Hanna Wróblewska podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opera była największą miłością artystyczną mojego życia – powiedziała Janina Anna Pawluk po odebraniu odznaczenia. – Zdobywałam wiedzę i doskonaliłam umiejętności w teatrach operowych Berna, Bonn, Lizbony, Essen, Amsterdamu czy Salzburga, ale prawdziwym domem, do którego zawsze wracałam z największą radością, był Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Z wielką czcią wspominam dyrygentów, z którymi miałam zaszczyt współpracować: Bohdana Wodiczkę, Mieczysława Mierzejewskiego, Zdzisława Górzyńskiego, Jana Krenza, Antoniego Wicherka, Kazimierza Korda, a także Nella Santiego, Gustava Kuhna i sir Yehudiego Menuhina. Z wdzięcznością wracam myślą do mojego najznamienitszego kolegi z lat szkolnych – Krzysztofa Pendereckiego – który powierzył mi przygotowanie swoich oper w Warszawie i Buenos Aires. Szczególnie cenię zaufanie, jakim obdarzyli mnie dyrektorzy Jacek Kaspszyk i Waldemar Dąbrowski – dzięki nim mogłam towarzyszyć solistom jako opieka artystyczna podczas licznych zagranicznych tournée.

Urodzona we Lwowie, wychowana w powojennym Krakowie, ukończyła tamtejszą Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu prof. Barbary Korytowskiej. Już w czasie studiów rozpoczęła pracę jako pianistka w Filharmonii Krakowskiej, Polskim Radiu oraz Teatrze Muzycznym. Jej talent i profesjonalizm szybko zostały zauważone – w 1959 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki powierzyło jej opiekę pianistyczną nad solistami podczas koncertów w Wiedniu i Bukareszcie.

Janina Anna Pawluk w garderobie Teatru Wielkiego © archiwum Teatru Wielkiego -Opery Narodowej
Janina Anna Pawluk w garderobie Teatru Wielkiego © archiwum Teatru Wielkiego -Opery Narodowej

Od 1961 roku związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, przez kolejne dekady wspierała śpiewaków w przygotowaniach do premier, konkursów i występów scenicznych w kraju i za granicą. Ceniona była przez artystów za wyjątkową cierpliwość, muzyczną wnikliwość, dbałość o styl i głęboką interpretację.

W latach 1972–1977 pracowała w operze w Bernie, aktywnie uczestnicząc w życiu koncertowym Szwajcarii. W 1979 roku Jan Krenz zaprosił ją do współpracy przy niemieckim wystawieniu Strasznego dworu w Operze w Bonn, gdzie przez sześć lat współpracowała z czołówką światowych solistów, m.in. Agnes Baltsą, Hildegard Behrens, Pierrem Capuccillim, José Carrerasem, Ruggiero Raimondim, Katią Ricciarelli, Teresą Żylis-Garą i Margaret Price. Pracowała także pod batutą takich mistrzów jak Gustav Kuhn, Gianfranco Masini, Nello Santi czy Thomas Sanderling.

Czuwała artystycznie nad pierwszymi partiami operowymi wielu wybitnych śpiewaków młodego pokolenia, w tym, Artura Rucińskiego, Rafała Siwka, Dariusza Macheja, Tadeusza Szlenkiera i Rafała Bartmińskiego. Pracowała w teatrach operowych w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Portugalii i Argentynie.

Dla wielu śpiewaków była nie tylko akompaniatorką, lecz prawdziwą przewodniczką po świecie muzyki – wrażliwą, wymagającą i niezastąpioną. Znana jest z mistrzowskiej znajomości repertuaru niemieckiego i jego stylistyki.

Jej mężem był Lesław Pawluk, solista Teatru Wielkiego oraz Opery w Bonn. Z muzyką związana jest również najbliższa rodzina artystki: syn Gabriel to dyplomowany trębacz, a synowa Jeanette Bożałek – sopranistka i solistka Teatru Wielkiego w latach 1993–2018.

Karolina Ochab, Dariusz Michalski, Janina Anna Pawluk, Hanna Wróblewska i Hanna Etemadi © MKiN
Karolina Ochab, Dariusz Michalski, Janina Anna Pawluk, Hanna Wróblewska i Hanna Etemadi © MKiN

Uroczystość wręczenia Złotego Medalu Gloria Artis Janinie Annie Pawluk odbyła się 16 lipca 2025 roku. Ministra Hanna Wróblewska wręczyła także trzy Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymali je: Hanna Etemadi – scenarzystka i reżyserka, autorka filmów dokumentalnych poświęconych zapomnianym epizodom z tragicznej historii II wojny światowej, Karolina Ochab – producentka teatralna i filmowa oraz menedżerka kultury, a także Dariusz Michalski – publicysta i historyk muzyki rozrywkowej.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne