REKLAMA

56. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbywać się będzie od 12 do 19 sierpnia 2023 roku. Słynne polskie uzdrowisko będzie świadkiem prawie trzydziestu wydarzeń. W programie 56. Festiwalu im. Jana Kiepury zaplanowano ponad 20 koncertów: gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, baletowe i teatralne, koncerty promenadowe i spotkania z artystami.

Przygotowując tegoroczny program Festiwalu, pragnąłem by każdy festiwalowy meloman, każdego dnia był oczarowany tym, co usłyszał i zaciekawiony następnym dniem. By czuł, że jest w wyjątkowym miejscu, słucha wyjątkowych utworów i artystów. Festiwal musi być jedyny w swoim rodzaju, ponieważ ma w herbie Artystę, Jana Kiepurę. Czy mi się to wszystko udało, zobaczymy – mówi prof. Tadeusz Pszonka, Dyrektor Artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury.

Festiwal poświęcony pamięci Jana Kiepury to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych regionu. Odbywające się od 1967 roku wydarzenie ściąga do Krynicy-Zdroju muzyków światowej klasy, sprawiając tym samym, że to niewielkie miasto staje się na osiem dni muzyczną stolicą opery i operetki. Cieszę się, że możemy się do tego po raz kolejny przyczynić – mówi Tomasz Klimek, Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, organizatora Festiwalu.

Jan Kiepura i Martha Eggert stoją przy śnieżnej rzeźbie w Krynicy © Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura 1-K-8250-1
Jan Kiepura i Martha Eggert stoją przy śnieżnej rzeźbie w Krynicy © Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura 1-K-8250-1

Program Festiwalu tradycyjnie już składać się będzie z czterech wydarzeń dziennie: Koncertu Promenadowego (godz. 10.00, Muszla koncertowa na deptaku), przedpołudniowych Spotkań z Artystą (godz. 12.00, scena plenerowa na deptaku), Koncertu Popołudniowego (godz. 15.00, Sala Balowa w Starym Domu Zdrojowym) oraz Koncertu Galowego (godz. 20.00, Pijalnia Główna).

56. edycję Festiwalu im. Jana Kiepury otworzy Gala Operowa „Świat dla Kiepury”, w której zaśpiewają laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wystąpią sopranistki Nombulelo Yende i Darija Auguštan (XI edycja) oraz tenor Piotr Buszewski (X edycja), który otrzymał wtedy także Nagrodę im. Bogusława Kaczyńskiego ufundowaną przez ORFEO Fundację im. Bogusława Kaczyńskiego dla najlepszego polskiego głosu w finale. Koncert poprowadzi Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej. Na scenie pojawi się także Chór Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Piotr Buszewski © Archiwum Konkursu Moniuszkowskiego
Piotr Buszewski © Archiwum Konkursu Moniuszkowskiego

Krynicka publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć m. in. „Rigoletta” Giuseppe Verdiego „Don Kichota”, balet Ludwiga Minkusa do libretta Mariusa Petipy w wykonaniu Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej. Lwowscy artyści wystąpią także w Gali „Viva Verdi” w roku 210. rocznicy urodzin kompozytora.

Pojawi się „Traviata”, spektakl Opery Krakowskiej oraz „Księżniczka Czardasza” Opery Śląskiej w Bytomiu. „Medium” Gian Carla Menottiego zaprezentują studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Krakowska Opera Kameralna pokaże z kolei operę buffa Giovanniego Battisty Pergolesiego „Livietta e Tracollo”. W Gali Operetkowej „Twoim jest serce me…”, kończącą tegoroczną edycję festiwalu wystąpią Małgorzata Długosz, Joanna Moskowicz i Łukasz Gaj, Orkiestrą zadyryguje Sławomir Chrzanowski.

© materiał prasowy wydawnictwa MUZA SA
© materiał prasowy wydawnictwa MUZA SA

Na festiwalu będziemy też wspominać Bogusława Kaczyńskiego, patrona Fundacji ORFEO, Honorowego Obywatela Krynicy i wieloletniego dyrektora krynickiego festiwalu. 15 sierpnia, o godz. 12.00, odbędzie się spotkanie z Anną Lisiecką, autorką książki „Będę Sławny, Będę Bogaty”, pierwszej biografii Bogusława Kaczyńskiego. Rozmowę poprowadzi w Muszli Koncertowej Andrzej Kurdziel.

Gospodarzem 56. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Pełen program znajduje się tutaj, a tutaj można rezerwować i kupować bilety.

Plakat 56. Fetiwalu im. Jana Kiepury
Plakat 56. Fetiwalu im. Jana Kiepury
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne