„Giulio Cesare” jest bez wątpienia jedną z najczęściej wystawianych oper Jerzego Fryderyka Händla. Jest ona kwintesencją geniuszu kompozytora. Zabiera nas w podróż poprzez najsłodszą, najpiękniejszą, najszczęśliwszą, ale i najsmutniejszą muzykę kiedykolwiek napisaną. Historia ma miejsce w Starożytnym Egipcie. Opowiada o miłości Cezara i Kleopatry; o nienawiści pomiędzy Kleopatrą i jej bratem Ptolemeuszem; o romansie Ptolemeusza, Achilli i Kornelii oraz o zemście Sekstusa, syna Kornelii. Jednym słowem to barokowy dramat w całej swej okazałości.
„Händel Opera Academy” to studia i seminaria operowe dedykowane dziełom Händla. Uczestnicy biorą udział w warsztatach mistrzowskich z cenionymi wykonawcami muzyki dawnej. Doskonalą swoje umiejętności zarówno wokalno-aktorskie, jak i technikę gry na instrumentach historycznych. Warto wspomnieć, że coachami wokalnymi są przy tej produkcji Sonia Prina i Roberto Jachini Virgili.
Na scenie Tarnogórskiego Centrum Kultury opera zabrzmi 28, 29 i 30 lipca o godz. 18:00. Spektakl wyreżyseruje Szymon Komarnicki, za scenografię i kostiumy odpowiadają Zuzanna Ostropolska-Nalewaja i Maria Pawlicka. Kleopatrami będą Julia Grizzell, Maja Sremec, Paulina Sá Machado. Juliusza Cezara zaśpiewają Valeria Farrera oraz Volodymyr Ivan Lymar. Ptolomeusza (Tolomeo) kreować będzie Dagny von Mering; Denise Michelle Reynoard i Magdalena Pikuła wcielą się w Sektusa. Nieszcześliwą Kornelię wykona Maite Cathérine de Wit, wystąpią także Grzegorz Zajączkowski (Achilla) i Darya Lukashyk (Nireno).
Orkiestrą La Villanesca zadyryguje hiszpański skrzypek Enrique Gomez-Cabrero Fernandez. Wystawił on w Polsce już dwie prapremiery oper: „Giove in Argo” Antonia Lottiego (Szczawno Zdrój, 2019) oraz „Issipile” Antonia Bioniego (Opera na Zamku w Szczecinie, październik 2021).