Różnorodny repertuar muzyczny wejdzie w dialog z obrazami i filmami, ilustrując ekstremalne stany ludzkiego umysłu. W programie znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha, Beli Bartóka, Leoša Janáčka, Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta. Wydarzenie prowadzone będzie w języku angielskim.
Patronat Honorowy nad koncertem objęła Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce oraz Instytut Cervantesa. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, serdecznie prosimy o wcześniejszą rezerwację wejściówek na adres email: wbloch@cochranpianocompetition.com do 23 kwietnia 2024 roku (wtorek). Koncert odbędzie się w piątek, 26 kwietnia 2024 roku o godz. 19.30 w Zamku Korzkiew pod Krakowem.
MERITA (where chamber Music, hERitage and TAlent meet)
Wydarzenie odbędzie się w ramach europejskiego projektu MERITA. Nazwa jest akronimem od słów Muzyka, Dziedzictwo Kulturowe i Talent (Music, hERItage and TAlent). Inicjatywa ta zdobyła prestiżowy grant „Kreatywna Europa” w kategorii „Platformy Europejskie” 2021, wyróżniając się jako model wspierania młodych talentów muzycznych i promowania dziedzictwa kulturowego oraz europejskich Domów Historycznych, które są gospodarzami rezydencji artystycznych. Projekt angażuje 17 instytucji kultury z 12 krajów. Jest wyjątkową szansą dla młodych, profesjonalnych kwartetów smyczkowych z Europy, które rozwijają swoje innowacyjne projekty muzyczne, tworząc przy tym międzynarodową sieć wymiany doświadczeń.
Julian Cochran Foundation
Współorganizatorem koncertu jest warszawska fundacja Julian Cochran Foundation, która od 7 lat promuje muzykę klasyczną w nowatorski sposób, integrując ją z niekonwencjonalnymi przestrzeniami i formami. Zadaniem Fundacji, w projekcie MERITA, jest wsparcie sześciu kwartetów smyczkowych w rozwinięciu autorskich projektów muzycznych. Fundacja organizuje rezydencje artystyczne dla kwartetów: w Dworze Somianka dla Karski Quartet (Belgia), w Pałacu Radziejowice dla AKELA Quartet (Dania), w Hegge Gård w Norwegii dla Pura Corda Ensemble (Holandia) oraz Quatuor Wassily (Francja), w Huis Landfort w Holandii dla Airis Quartet (Polska) oraz w Zamku Korzkiew dla Quartet Gerhard (Hiszpania), podczas których zespoły prezentują nowe pomysły na wyrażanie muzyki klasycznej.
Kwartet Gerhard
Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach, co świadczy o ich znakomitej klasie. Regularnie występuje na prestiżowych scenach na całym świecie, w tym w Elbphilharmonie w Hamburgu, Palau de la Música w Barcelonie, Teatro La Fenice w Wenecji oraz Muzenforum Concerten Bloemendaal w Holandii. Są również obecni na znaczących festiwalach muzyki współczesnej, takich jak seria CNDM w Madrycie, Nuit de la Création w Aix-en-Provence czy Arnold Schoenberg Center w Wiedniu.
Dyskografia Kwartetu Gerhard obejmuje albumy takie jak „Portrait” (Seed Music, Hiszpania, 2016), płyta z muzyką Kurtaga, Schumanna i Berga (Harmonia Mundi International) oraz najnowsze CD „Ad Astra” z utworami Debussy’ego i Ramona Humeta (Klarthe, 2023). Ich występy są regularnie transmitowane przez stacje radiowe takie jak Catalunya Radio i RNE w Hiszpanii, oraz NDR i SWR w Niemczech. Zespół stał się także tematem dokumentu „Rewolucyjny Kwartet. L’enigma Gerhard” autorstwa Xaviera Boscha i Josepa Badella, który zdobył prestiżową nagrodę INEDIT w 2023 roku.
Inspiracją dla nazwy kwartetu jest Robert Gerhard, kataloński kompozytor i uczeń Arnolda Schoenberga, który wprowadził do Barcelony takie postacie jak Anton Webern i sam Schoenberg w początkach XX wieku. W kwartecie występują: Lluís Castan, Miquel Jordà, Judit Bardolet i Jesús Miralles.