REKLAMA

Premiera „Giulio Cesare” Georga Friedricha Händla w ramach XII Festiwalu Oper Barokowych w Warszawskiej Operze Kameralnej

Premiera „Giulio Cesare” w Warszawskiej Operze Kameralnej odbędzie się w 300. rocznicę pierwszego wykonania opery w Londynie (17 lutego 1724). Spektakl w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego (inscenizacja i reżyseria) pod muzycznym kierownictwem Adama Banaszaka będzie miał swoją premierę 10 października 2024 roku.

To arcydzieło XVIII-wiecznej muzyki od ponad stu lat – od wykonania na festiwalu w Getyndze w 1922 roku – cieszy się niegasnącym zainteresowaniem i jest dziś jednym z najczęściej wykonywanych tytułów na scenach operowych świata. Także w Polsce wystawiono je kilka razy, po raz pierwszy w Poznaniu w 1936 roku, a po wojnie w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1962 roku, śpiewali wtedy m. in.: Antoni Dutkiewicz, Barbara Miszel-Giardini, Kazimierz Pustelak i Alina Bolechowska, dyrygował Mieczysław Mierzejewski.

„Juliusz Cezar” w Warszawskiej Operze Kameralnej © Krzysztof Durkiewicz
„Giulio Cesare” w Warszawskiej Operze Kameralnej © Krzysztof Durkiewicz

Opera napisana do libretta Nicoli Francesca Hayma podzielona jest na trzy akty i trzydzieści jeden scen. Treścią utworu są walki Cezara w Egipcie. Cezar pokonał Pompejusza i chce zawrzeć z nim pokój. Niestety jest za późno, ponieważ Pompejusza pokonał Ptolomeusz. Ten konflikt wykorzystać chce walcząca o egipską koronę Kleopatra. Po wielu intrygach dzieło kończy się zwycięstwem Cezara, który wraz z Kleopatrą przyrzekają sobie wieczną miłość. Dużą dramaturgicznie rolę pełnią też Kornelia, żona Pompejusza, ich syn Sekstus oraz Achilles. To jedna z najczęściej wystawianych oper barokowych na świecie.

Yuryi Mynenko (Juliusz Cezar) © Krzysztof Durkiewicz
Yuryi Mynenko (Juliusz Cezar) © Krzysztof Durkiewicz

Premiera „Giulio Cesare” w Warszawskiej Operze Kameralnej odbędzie się w 300. rocznicę pierwszego wykonania opery w Londynie (17 lutego 1724). W mistrzowskiej partyturze Händla na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej wcielą się Jan Jakub Monowid i Yurij Mynenko (Juliusz Cezar), Teresa Marut i Dorota Szczepańska (Kleopatra), Ray Chenez i Kacper Szelążek (Sekstus), Aleksandra Opała i Joanna Motulewicz (Kornelia), Nicholas Tamagna i Rafał Tomkiewicz (Ptolemeusz), Mariusz Godlewski i Artur Janda (Achillas), a także Zespół Wokalny WOK oraz Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV).

Dorota Szczepańska (Kleopatra) © Grzegorz Bargieł
Dorota Szczepańska (Kleopatra) © Grzegorz Bargieł

Za pulpitem dyrygenckim stanie Adam Banaszak, kierownik muzyczny orkiestry MACV od stycznia 2024 roku. Będzie to jego pierwsza premiera przygotowana dla Warszawskiej Opery Kameralnej. Za stronę inscenizacyjną odpowiedzialni są: Włodzimierz Nurkowski (inscenizacja i reżyseria), Anna Sekuła (scenografia i kostiumy), Violetta Suska (choreografia), Paweł Murlik (reżyseria światła) oraz Adam Keller (multimedia).

Joanna Motulewicz (Kornelia) © Krzysztof Durkiewicz
Joanna Motulewicz (Kornelia) © Krzysztof Durkiewicz

Premiera „Juliusza Cezara” w Warszawskiej Operze Kameralnej odbędzie się 10 października 2024 roku i pokazana zostanie jeszcze trzykrotnie: 11, 12 i 13 października 2024 roku. To jedno z najważniejszych wydarzeń XII Festiwalu Oper Barokowych.

Plakat do „Juliusza Cezara” w Warszawskiej Operze Kameralnej © materiały prasowe
Plakat do „Juliusza Cezara” w Warszawskiej Operze Kameralnej © materiały prasowe

Tę edycję zainaugurował występ amerykańskiej gwiazdy operowej sceny – Joyce DiDonato z towarzyszeniem legendarnej orkiestry Il pomo d’Oro. Koncert w Warszawie był pięćdziesiątym – i ostatnim – wykonaniem projektu „Eden”. Odbędą się także koncerty Maxa Emanuela Cencica oraz Pandolfis Consort, wznowienia „Castora i Polluxa” Rameau, „Dydony i Eneasza” Purcella, „Judyty triumfującej” Vivaldiego, a także koncertowe wykonanie „Orfeusza” Monteverdiego. Festiwal potrwa do 24 listopada 2024 roku. Szczegółowy program kolejnych wydarzeń XII Festiwalu Oper Barokowych dostępny jest na stronie Warszawskiej Opery Kameralnej.

XII Festiwal Oper Barokowych w Warszawskiej Operze Kameralnej © materiały prasowe
XII Festiwal Oper Barokowych w Warszawskiej Operze Kameralnej © materiały prasowe
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne