REKLAMA

Albert Herring po raz pierwszy odwiedzi Poznań

Trzecia opera w dorobku Benjamina Brittena, pojawi się w repertuarze Teatru Wielkiego w Poznaniu niemal dokładnie 75 lat po światowej premierze. Utwór opowiada historię Alberta, który, podobnie jak inni bohaterowie oper Brittena, musi zmierzyć się z opresyjnym światem.

To lekka, ale tylko z pozoru, komedia społeczna, której tematami są wszechobecna dulszczyzna, obnażenie mentalnej zaściankowości i potrzeby narzucenia innym „właściwego” sposobu życia/bycia. W tej historii znajdziemy głębszy sens, drugie, a nawet trzecie dno. Muzyka Brittena, dziś bardziej klasyczna niż współczesna, niesie opowieść niezwykle aktualną. To, co wydarzyło się w Loxford, osobliwym miasteczku, gdzie rozgrywa się opera, ciągle (niestety!) może mieć miejsce pod każdą szerokością geograficzną.

Reżyserii spektaklu podjęła się Karolina Sofulak, młoda, bardzo ceniona realizatorka. W Polsce wyreżyserowała między innymi „Traviatę” dla Opery Bałtyckiej w Gdańsku (2012), „Fausta” dla Teatru Wielkiego w Poznaniu (2019), „Napój miłosny” dla Opery Śląskiej w Bytomiu (2019) oraz „Turandot” dla Opery Krakowskiej (2022). Jej głośna inscenizacja „Vandy” Antonina Dvořáka na krakowskim festiwalu Opera Rara w 2020 podjęła temat zmiany filozofii władzy i siły wspólnoty walczących o lepszy świat kobiet. W kolejnym roku na warsztat wzięła „The Golden Dragon” Petera Eötvösa – opowieść o dramacie emigracji. W grudniu 2021 roku w Królewskiej Operze Duńskiej w Kopenhadze wystawiła z wielkim sukcesem „Bal maskowy”. Jego wznowienie planowane jest w Operze w Oslo wiosną 2023.

Kierownictwo muzyczne obejmie Jerzy Wołosiuk, dyrygent od roku 2013 związany z Operą na Zamku w Szczecinie, początkowo jako kierownik muzyczny, a od 2014 jako dyrektor artystyczny. Za scenografię odpowiedzialna będzie Dorota Karolczak.

Dla Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotowanie „Alberta Herringa” jest szczególne nie tylko dlatego, że tytuł po raz pierwszy pojawi się w repertuarze. Dzięki programowi OPERA HELPS U, zainicjowanemu przez Stowarzyszenie Kulturalne „Pegaz” we współpracy z poznańską operą, w jej realizację włączyli się artyści z Ukrainy: Eugene Lavrenchuk (reżyser współpracujący) i Iryna Ushanova-Rudko (rola Cis).

W partii tytułowej wystąpi Bartosz Gorzkowski, usłyszymy także m.in.: Goshę Kovalinską, Benedettę Mazzetto. Olgę Maroszek, Rafała Żurka, Tomasza Mazura, Karola Skwarę, Małgorzatę Olejniczak-Worobiej, Natalię Kawałek i Sebastiana Szumskiego.

Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i Die Oper: Bühnen Halle. Przewidziane są dwa spektakle: 24 i 26 czerwca w Auli Artis.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne