REKLAMA

„Bal maskowy” w Bytomiu. Premiera Opery Śląskiej 9 grudnia 2023 roku

W najbliższą sobotę (9 grudnia 2023 roku o godz. 18.00) w Operze Śląskiej odbędzie się premiera „Balu maskowego” Giuseppe Verdiego, w reżyserii Anny Wieczur i pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka. Jako Ulryka wystąpi Małgorzata Walewska.

Po wielkim remoncie Opera Śląska otwiera nowy sezon w bytomskim teatrze. W ramach Festiwalu Otwarcia Sceny „Wracamy do gry” odbywa się wiele wyjątkowych wydarzeń. W listopadzie na bytomskiej scenie wystąpiła Aleksandra Kurzak. W spektaklu „Nabucca” jubileusz 30-lecia pracy artystycznej świętował Andrzej Dobber.

„Bal maskowy” to jedno z wydarzeń Festiwalu, który potrwa do lutego 2024 roku. Będzie to pierwszy premierowy spektakl w 79. sezonie artystycznym. Opowieść o zdradzonej przyjaźni i niespełnionej miłości, osnuta jest na prawdziwej skrytobójczej śmierci Gustawa III w 1792 roku.

Próby do „Balu maskowego” w Operze Śląskiej © materiały prasowe Opery Śląskiej
Próby do „Balu maskowego” w Operze Śląskiej © materiały prasowe Opery Śląskiej

Reżyserka Anna Wieczur zadaje pytania o nieprzewidywalny los: czy zdarzenia przebiegają w określony sposób, ponieważ bohaterowie są marionetkami w rękach przeznaczenia? Czy też wiedza o przeznaczonym im losie determinuje ich zachowania? – Podczas przygotowań do spektaklu moją uwagę przykuły słowa Ulryki skierowane do Gustawa, który dla zabawy przyszedł do niej po wróżbę: „Jeśli kto wyzywa swój los zuchwale, musi za zniewagę odpokutować.” Ma to swoje konsekwencje zawarte w przebiegu akcji, ale wypływają z tego również konsekwencje inscenizacyjne. Od momentu, w którym Gustaw po raz pierwszy dotknie świata wróżb i przepowiedni, otworzy się na nie i je do siebie przywoła, nie ma już od tego powrotu – mówi Anna Wieczur.

Małgorzata Walewska jako Ulryka podczas prób do „Balu maskowego” w Operze Śląskiej © materiały prasowe Opery Śląskiej
Małgorzata Walewska jako Ulryka podczas prób do „Balu maskowego” w Operze Śląskiej © materiały prasowe Opery Śląskiej

W obsadzie najnowszej inscenizacji Opery Śląskiej wystąpią soliści bytomskiego teatru: Anna Wiśniewska-Schoppa, Anna Borucka, Marta Huptas, Ruslana Koval, Gabriela Legun, Łukasz Załęski, Stanislav Kuflyuk, Kamil Zdebel, Adam Woźniak, Bogdan Kurowski, Zbigniew Wunsch. Pojawią się zaproszeni goście: Małgorzata Walewska, Wioletta Chodowicz i Matheus Pompeu – laureat Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu w 2019 roku.

Kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, za scenografię odpowiedzialna jest Matylda Kotlińska, kostiumy – Anna Chadaj, choreografię – Izadora Weiss, projekcje – Stanisław Zaleski, światło –Katarzyna Łuszczyk. Chór przygotowała Krystyna Krzyżanowska-Łoboda.

Spektakl zostanie pokazany w tym roku 5 razy: 9, 10, 15, 16 i 17 grudnia 2023 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne