REKLAMA

Muzyka filmowa Wojciecha Kilara w Szczecinie

W najbliższy weekend w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara, który prowadzić będzie Tomasz Raczek. Orkiestrą zadyryguje Jerzy Wołosiuk.

W 90. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara. Usłyszymy znane motywy z filmowych hitów skomponowane przez Wojciecha Kilara, m. in. słynny „Walc” z „Ziemi obiecanej”, „Polonez” z „Pana Tadeusza”, „Mazur” z „Zemsty”, „Wokalizę” z „Dziewiątych wrót”. Będą tematy z oscarowego „Pianisty” Polańskiego i „Smugi cienia” Andrzeja Wajdy oraz „Suity” z filmów Krzysztofa Zanussiego.

Koncert wzbogaci klimatyczna gra świateł, a całość dopełnią ciekawostki i anegdoty z wielkiego ekranu oraz z życia kompozytora, które opowie znany publicysta i krytyk filmowy Tomasz Raczek.

Wojciech Kilar jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał ścieżki dźwiękowe do ponad 160 polskich i zagranicznych filmów. Współpracował z wielkimi reżyserami, m. in. z Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Romanem Polańskim, Jane Campion czy Francisem Fordem Coppolą. Swym bogatym dorobkiem trwale zapisał się w historii światowej muzyki oraz jako jeden z najważniejszych twórców polskiej kultury.

Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie, dyrygent koncertu mówi: – Muzyka Wojciecha Kilara działa na mnie nieprzerwanie od wielu lat. Jest to muzyka bardzo emocjonalna, muzyka autentyczna. Sam kompozytor mówił wielokrotnie, że pisał z potrzeby serca. I – ponieważ myślę, że serce Wojciecha Kilara było wielkie – tak samo muzyka, którą pisał, niezmiennie porusza kolejne pokolenia widzów udających się do kin, oglądających filmy z jego muzyką w telewizji, ale też melomanów, którzy chodzą na koncerty z muzyką klasyczną pisaną przez niego. Nasz koncert będzie ciekawym wspomnieniem jego twórczości, twórczości, którą częściej znamy już z małego ekranu i małych głośników. Teraz będziemy mogli z tą muzyką obcować w przestrzeni koncertowej. Niewątpliwie wielkim atutem tego koncertu będzie opowieść Tomasza Raczka o wielu ciekawostkach związanych z filmami i – mam nadzieję – z osobistymi kontaktami nie tylko z samym Wojciechem Kilarem, ale także z twórcami, reżyserami, operatorami filmów, do których kompozytor napisał muzykę.

Partię solową zaśpiewa Ewa Olszewska. Koncert „Kilar – muzyka filmowa” pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka odbędzie się 12 i 13 listopada o godz. 17.00.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne