REKLAMA

Krzysztof Bączyk w roli Laurentego już 29 września w kinach w całej Polsce

Polski bas wystąpi 29 września w transmisji na żywo do kin z w spektaklu Opéra national de Paris. Artysta wcieli się w postać Laurentego w operze „I Capuletti e i Montecchi” Vincenza Belliniego. Będzie to pierwsza w tym sezonie transmitowana realizacja z Opery Paryskiej.

Liryczna opera Vincenza Belliniego „Kapuletowie i Montekowie”(w polskich źródłach pojawiają się inne tłumaczenia nazwisk dwóch włoskich rodzin, Kapuleci i Monteki), jest adaptacją włoskich źródeł, z których czerpał też William Shakespeare, pisząc swoją tragedię „Romeo i Julia”. Dzieło skupia się jednak na kontekście politycznym opowieści, tj. na walce gibelinów z gwelfami. Zdaniem krytyków, najlepszymi dziełami Belliniego są „Norma” i „Lunatyczka”, ale i ta opera jest doskonałym przykładem belcanta, czyli XIX-wiecznego włoskiego stylu śpiewania, który koncentruje się na pięknie wykonania. Ciekawym zabiegiem, zastosowanym przez Belliniego, jest powierzenie roli Romea mezzosopranistce. Uznał on bowiem, że nastolatka nie może śpiewać dojrzałym głosem męskim. Wyrafinowaną inscenizację „Kapuletów i Montekich” przygotował dla paryskiej sceny Robert Carsen, kanadyjski reżyser zatrudniany przez najlepsze teatry operowe świata, słynący z wysmakowanych i precyzyjnych spektakli.

Młody polski bas Krzysztof Bączyk, który występował już m. in. w Teatro Real w Madrycie, londyńskiej Royal Opera House (Covent Garden) i Festivalu w d’Aix-en-Provence) zaśpiewa partię w tej realizacji medyka Laurentego (a nie księdza, jak jest w tradycyjnych inscenizacjach). To on doradzi Romeowi i Julii tragiczny w skutkach podstęp. 

W roli Julii wystąpi Julie Fuchs, Romea zaśpiewa Anna Goryachova, Francesco Demurto będzie Tebaldem, a Jean Teitgen Capelliem. Spektakl poprowadzi włoska dyrygentka Speranza Scapucci, która w tym sezonie zadebiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, powierzono jej „Rigoletta”.

Spektakl , z polskimi napisami, potrwa około 3 godzin i 15 minut.

Spektakl można obejrzeć w Sieci Multikino Polska (harmonogram znajduje się tutaj), Kinie Kosmos w Katowicach oraz Kinie Oskard w Koninie.

Zwiastun spektaklu
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne