REKLAMA

Urzekające w formie „Opowiastki o Mozarcie” na 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego

Obcowanie z operą nie jest rzeczą łatwą, jeśli nie zna się jej treści i nie rozumie niekiedy skomplikowanej oprawy muzycznej. Ta sztuka może stać się bardziej przystępna, jeśli odpowiednio wcześnie rozpocznie się edukacja muzyczna przyszłego konesera widowisk muzycznych.

Taką właśnie misję z powodzeniem realizuje młoda sopranistka i muzykolożka Joanna Trafas, prowadząc w Filharmonii Krakowskiej cykl kameralnych koncertów edukacyjnych. Cieszą się one w Małopolsce niesamowitym powodzeniem, bo atmosfera koncertów i prelekcje z ilustracjami muzycznymi dostosowane są do percepcji młodego widza. Dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski zaproponował artystce realizację premiery „Opowiastek o Mozarcie”, obejrzanych 7 września przez uczniów trzech szkół podstawowych (nr 5 i nr 9 z Białej Podlaskiej oraz szkoły z Zalesia). Trzeba przyznać, że zrobiła to genialnie, a aplauz zgotowany na koniec 70–minutowej prelekcji najlepiej świadczył o skutecznym przełamywaniu pierwszych edukacyjnych lodów.

Na początku prelekcji wystąpili Krzysztof Korwin–Piotrowski i prezydent miasta Michał Litwiniuk, który powiedział: Miło was tu dzisiaj podejmować. Dzięki festiwalowi, którego macie okazję być słuchaczami, Biała Podlaska stała się na dziewięć dni stolicą kultury w Polsce. Na niesamowite w formie i treści koncerty przyjeżdżają do nas najlepsi artyści polscy, a czasami także zagraniczni. Pragnę, aby także najmłodsi mieli wiedzę, że organizujemy w naszym mieście wielkie wydarzenia kulturalne. Czuję się szczęśliwy, że mogę współpracować z najlepszymi. Stojący obok mnie dyrektor festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski jest siostrzeńcem wielkiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego i przyjacielem Bogusława Kaczyńskiego, patrona tego wspaniałego wydarzenia.

W przybliżeniu sylwetki genialnego Wolfganga Amadeusza Mozarta, który w ciągu wcale niedługiego życia zdążył stworzyć 600 utworów muzycznych, śpiewaczkę wspomagali Stanisław Duda (bas-baryton) i pochodząca ze Lwowa pianistka Emilia Bernacka-Głowala, przebrani w XVIII-wieczne kostiumy dworskie (z kolekcji Baletu Dworskiego Cracovia Danza).

Emilia Bernacka - Głowala i Stanisław Duda © I. Grabowski
Emilia Bernacka – Głowala i Stanisław Duda © I. Grabowski

Niewątpliwą zaletą „Opowiastek o Mozarcie” był klarowny przekaz sopranistki z wyjaśnianiem ważnych w śpiewie operowym pojęć. Dla lepszego zrozumienia proponowała dzieciom zabawne zagadki, polegające na wyrażaniu śpiewem charakteru prezentowanych bohaterów, ot choćby żartownisia Figara, hipnotyzującego wzrokiem kobiety Don Giovanniego czy posągu Komandora. Dzięki muzyce i gestom obojga śpiewaków dzieci bezbłędnie odgadywały, kto ukrywa się za śpiewanym aktualnie utworem.

W ciągu prelekcji trwającej niewiele ponad godzinę śpiewakom i pianistce udało się przedstawić najmłodszym dziewięć genialnych utworów Mozarta. Na początek zabrzmiał fragment najsłynniejszego dzieła instrumentalnego „Eine kleine Nachtmusik” i gorąco oklaskiwany „Marsz turecki”. Ogromne wrażenie na słuchających zrobił fragment religijnej kompozycji „Exsultate jubilate”, napisanej przez Wolfganga Amadeusza we Włoszech, z koloraturową partią sopranową opartą na jednym tylko słowie „Alleluja”.

Dzieci z radością pozowały do wspólnej fotografii © I. Grabowski
Dzieci z radością pozowały do wspólnej fotografii © I. Grabowski

Oboje artyści z wdziękiem przybliżali dzieciom arie z oper: „Wesele Figara”, „Don Giovanni” i „Czarodziejski flet”. Szczególnie pięknie zabrzmiał słynny duet Don Giovanniego i Zerliny „La ci darem la mano”.

Niekonwencjonalny sposób prelekcji, piękna muzyka i efektowne kostiumy zrobiły swoje. Dzieci spontanicznie reagowały na prezentowane im perełki Mozarta, chętnie odpowiadały na zagadki, biły brawa, a na finał lgnęły do wspólnych zdjęć z poznanymi niedawno artystami. Pomysłodawcom i organizatorom tego koncertu należą się słowa uznania.

Dziś uczestnikami wspaniałych koncertów operowych i operetkowych są wasi rodzice i dziadkowie, lecz być może już niedługo to wy zapełniać będziecie znaczącą część widowni amfiteatru podczas kolejnych festiwali, rozsławiających nasze miasto – podsumował spotkanie prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne