REKLAMA

„Orfeo & Euridice” Glucka. Nowa płyta Jakuba Józefa Orlińskiego i Stefana Plewniaka w katalogu światowej wytwórni Warner Classics / Erato

Ukazuje się nowe nagranie „Orfeusza i Eurydyki” opery Christopha Willibalda Glucka. To kolejny projekt polskich artystów, wydany przez prestiżową wytwórnię płytową Warner Classics / Erato. W partię tytułową wciela się Jakub Józef Orliński, orkiestrą Il Giardino d’Amore dyryguje Stefan Plewniak. Towarzyszą im sopranistki Elsa Dreisig i Fatma Said.

Polski kontratenor Jakub Józef Orliński kilka lat temu podpisał kontrakt z  wytwórnią Warner Classics /Erato. Pierwsza płyta „Anima Sacra” została wyróżniona w 2019 roku prestiżową Opus Klassik, najważniejszą niemiecką nagrodą w dziedzinie muzyki klasycznej w Niemczech, przyznawaną przez Stowarzyszenie Promocji Muzyki Klasycznej. Jego drugi album „Facce d’amore”, zawierający barokowe arie operowe napisane dla romantycznych postaci męskich zdobyło International Opera Award w kategorii „Nagranie solowego recitalu”. Artysta nagrał także album „Farewells” z pianistą Michałem Bielem, z polskimi pieśniami Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Tadeusza Bairda, Pawła Łukaszewskiego, Mieczysława Karłowicza i Henryka Czyża. Orliński występuje także w nagraniach „Agrippiny” George’a Friedricha Händla u boku Joyce di Donato oraz na „L’Arpeggiata” z Christiną Pluhar. Na płycie „Beyond” zawarto ponad trzydzieści utworów z epoki wczesnego baroku, z których dziesięć to światowe premiery fonograficzne. To efekt współpracy ze śpiewakiem i muzykiem Yannisem François, który te kompozycje odnalazł i opracował.

„Orfeo & Euridice” Glucka © materiały prasowe Warner Classics / Erato
„Orfeo & Euridice” Glucka © materiały prasowe Warner Classics / Erato

Orfeusz w operze Glucka stał się popisową rolą Jakuba Józefa Orlińskiego na wielu scenach świata. W nagraniu polski kontratenor wciela się w mitycznego greckiego barda. To było jedno z moich największych marzeń jako studenta – pisze artysta w programie do płyty. –W gimnazjum byłem naprawdę zafascynowany tym mitem, pięknym, intensywnym emocjonalnie, ale właściwie trochę przerażającym. Pamiętam, gdy czytałem o Orfeuszu i po raz pierwszy puściłem wodze fantazji, przed oczami stanęły mi wizje piekła z obrazów Hieronima Boscha. Bardzo chciałem nagrać moją wymarzoną rolę i wyrazić siebie tak, jak chciałem. Zmierzenie się z tak słynnym utworem muzycznym nie jest łatwym zadaniem, ale miałem jasną wizję tego, jak to zrobić.

Stefan Plewniak © www.stefanplewniak.org
Stefan Plewniak © www.stefanplewniak.org

Nagranie zrealizowane zostało w Warszawie w Studiu Koncertowym S2 Polskiego Radia. Orkiestrą Il Giardino d’Amore zadyrygował jej twórca Stefan Plewniak. W role żony Orfeusza Eurydyki i boga Amora wcielają się dwie wschodzące gwiazdy sceny operowej i koncertowej: sopranistki Elsa Dreisig i Fatma Said. Orliński pełnił funkcję producenta, kierownika castingu i, wraz ze Stefanem Plewniakiem, dyrektora artystycznego nagrania.

 © materiały prasowe Warner Classics / Erato
© materiały prasowe Warner Classics / Erato
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne