REKLAMA

Piotr Beczała jako Lohengrin w bezpośredniej transmisji z Metropolitan Opera w ramach cyklu „The Met: Live in HD” 18 marca w Polsce

Wielki polski tenor 26 lutego 2023 roku zaśpiewał tytułowego Lohengrina w nowej produkcji Metropolitan Opera, pod dyrekcją Yannicka Nézet-Séguina i w reżyserii François Girarda, otrzymując znakomite recenzje. Transmisja spektaklu do kin w całej Polsce odbędzie się 18 marca.

„Lohengrin”, arcydzieło Ryszarda Wagnera, powróciło po kilkunastu latach na scenę Metropolitan Opera. Poprzednią inscenizację, w reżyserii Roberta Wilsona, pokazano od premiery w 1998 roku 20 razy (ostatni raz w 2006 roku). 26 lutego 2023 roku miała miejsce nowa inscenizacja, w reżyserii François Girarda. Partię tytułową zaśpiewał w niej Piotr Beczała, który wystąpi we wszystkich planowanych w tym sezonie 10 spektaklach.

Występ wielkiego polskiego tenora spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami. Zachary Wolffe w „The New York Times” napisał, że kreacja Beczały jest olśniewająca, artysta śpiewa z niesamowitym spokojem i elegancją, a jego pasaże mają baśniową delikatność. Heidi Waleson w „The Wall Street Journal” zwraca uwagę na jego dramatyczny, wymowny, ale przede wszystkim ludzki przekaz.

W tym sezonie polski tenor bierze udział w dwóch nowojorskich produkcjach: „Fedorze” Umberto Giordana (Loris) i „Lohengrinie”. Obie znalazły się w cyklu „The Met: Live in HD”, transmisji spektakli na żywo z Metropolitan Opera.

Piotr Beczała (Lohengrin) w produkcji Metropolitan Opera © Marty Sohl / Met Opera
Piotr Beczała w tytułowej roli w „Lohengrinie” Ryszarda Wagnera © Marty Sohl / Met Opera

Dyrektor muzyczny Met, Yannick Nézet-Séguin poprowadzi orkiestrę, Piotrowi Beczale towarzyszyć będą Tamara Wilson w roli Elzy, księżniczki niesłusznie oskarżonej o zamordowanie własnego brata, Christine Goerke jako przebiegła czarownica Ortruda, a także bas-baryton Evgeny Nikitin (Telramund), bas Günther Groissböck (Heinrich) i Brian Mulligan (Herold).

Za wyjątkową i niezapomnianą oprawę wizualną spektaklu odpowiada zdobywca Oscara (za pracę nad filmem „Przyczajony tygrys, ukryty smok”), artysta i projektant Tim Yip, który wyczarował na scenie nowojorskiej opery prawdziwie nieziemską scenografię, oddającą magiczny wymiar opery Wagnera.

„Lohengrin” w Metropolitan Opera © Marty Sohl / Met Opera
Próba sceniczna do I aktu „Lohengrina” Ryszarda Wagnera © Jonathan Tichler / Met Opera

NAZYWOWKINACH.PL to dystrybutor wydarzeń kinowych, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata w kinach w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Firma jest jednym ze światowych pionierów w tym zakresie, jej działalność rozpoczęła się w 2007 roku. W Polsce w jej repertuarze znajdują się m. in. cykle: „The Metropolitan Opera: Live in HD, „National Theatre Live”, „Art Beats”, „Comédie-Française Live”, „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas”.

Zwiastun „Lohengrina” w Metropolitan Opera

Transmisję „Lohengrina” z The Metropolitan Opera będzie można obejrzeć 18 marca o godz. 17.00 w bezpośredniej transmisji w następujących miejscach:

 • Białystok, Opera i Filharmonia Podlaska
 • Czechowice-Dziedzice, Kino Świt
 • Częstochowa, Kino Studyjne OKF Iluzja
 • Dąbrowa Tarnowska, Kino Sokół
 • Elbląg, Kino Światowid
 • Gliwice, Kino Amok
 • Grodzisk Mazowiecki, Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim
 • Kraków, Kino Kijów
 • Nowa Sól, Kino Europa
 • Poznań, Kino Pałacowe
 • Przemyśl, Kino Centrum
 • Sztum, Kino-Teatr Powiśle
 • Toruń, Kino 1410
 • Warszawa, Teatr Studio

Retransmisje pokazane zostaną w Olsztynie, w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie retransmisja, 19 marca), Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty, 25 marca) i Warszawie (Kino Muranów, 26 marca).

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne