REKLAMA

VI edycja Royal Opera Festival „Włoszka w Algierze”, „Massaniello” i „Hrabia Ory”. Trzy wielkie opery belcanta w Krakowie

21 czerwca 2024 roku rozpoczyna się szósta edycja Royal Opera Festival. Jak co roku w programie prezentowane będą przede wszystkim dzieła Gioachina Rossiniego „Włoszka w Algierze”, „Messa di Gloria” i po raz pierwszy w Polsce „Hrabia Ory”. Kontynuując cykl wskrzeszania zapomnianych arcydzieł, zostanie koncertowo pokazana opera Michele Carafy „Masaniello”.

Program VI edycji Royal Opera Festival

VI edycję Royal Opera Festival tworzy sceniczna wersja „Włoszki w Algierze” Gioachino Rossiniego w reżyserii związanego z ROF niemieckiego twórcy, Jochena Schönlebera. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi José Miguel Pérez-Sierra, w partiach solowych wystąpią Dogukan Özkan (Mustafà), Polina Anikina (Isabella), Hyunduk Kim (Lindoro), Francesco Bossi (Haly), Emmanuel Franco (Taddeo), Oksana Vakula (Elvira) i Camilla Carol Farias (Zulma). Przedstawienia odbędą się na estradzie Filharmonii Krakowskiej w piątek, 21 czerwca o godz. 19.30 i w niedzielę, 23 czerwca 2024 roku o godz. 18.00.

Podobnie jak w latach ubiegłych w Ogrodzie Konsulatu Austrii przy ulicy Krupniczej 42 odbędzie się Waldkonzert (w piątek, 28 czerwca 2024 roku o godz. 19.00). Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Enrico Fagone, w programie koncertu znalazły się między innymi arie Giachina Rossiniego, Daniela Aubera i Franza Schuberta, które wykonają Yo Otahara – sopran i Mert Süngü – tenor.

W niedzielę 30 czerwca 2024 roku o godz. 18.00 zabrzmi „Messa di gloria” Gioachina Rossiniego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją José Miguela Péreza-Sierry, z udziałem solistów: Yo Otahary (sopran), Patricka Kabongo i Tomasza Świerczka (tenor) oraz Dogukana Özkana (bas). Koncert odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, instytucji, która przystąpiła w tym roku do grona współorganizatorów ROF.

W sobotę, 6 lipca 2024 roku o godz. 18.00 w gmachu Filharmonii Krakowskiej zabrzmi w wersji koncertowej opery Michela Carafy „Masaniello”. Libretto opowiada o przywódcy powstania ludowego w Neapolu, rebelii wywołanej zbyt wysokimi podatkami nakładanymi na lud przez hiszpańskiego wicekróla. Młody rybak Tomasz Aniello, zwany Masaniellem, opanował miasto i uzyskał zwolnienie z niektórych danin oraz przywrócenie pewnych swobód. Kariera Masaniella jako przywódcy ludu neapolitańskiego była intensywna, ale krótka – zginął z rąk zabójców wynajętych przez szlachtę.

Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Nicola Pascoli, partie solowe wykonają: Mert Süngü (Masaniello), Catherine Trottmann (Léona), Nathanael Tavernier (Ruffino), Luis Magallanes (Torrellas, Calatravio), Camilla Carol Farias (Thérésia), Francesco Bossi (Le Gouverneur), Massimo Frigato (Pedro, Charlatan) oraz Francesco Bossi (Giacomo).

Na zakończenie VI edycji Royal Opera Festival zaprezentuje jedną z ostatnich oper Gioachino Rossiniego, „Hrabiego Ory”. Sceniczne wykonanie tego arcydzieła odbędzie się w Operze Krakowskiej w czwartek, 11 lipca o godz. 19.00 i w sobotę, 13 lipca 2024 roku o godz. 18.00. Zespoły Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Antonino Fogliani, zaś w partiach solowych wystąpią Patrick Kabongo jako hrabia Ory, Sophia Mchedlishvili w roli hrabiny Adeli, Camilla Carol Farias jako Dama Ragonda, Fabio Capitanucci – Raimbaud, Diana Haller w roli Isoliera, Yo Otahara jako Alicja oraz Nathanaël Tavernier – Guwerner. Przestawienie wyreżyseruje Jochen Schönleber, który jest także autorem scenografii, zaś kostiumy przygotowane zostaną przez Olesję Maurer.

Warto przypomnieć, że w 2022 roku rolą Raimbauda w „Hrabim Ory”, u boku Juan Diego Flóreza zadebiutował na Rossini Opera Festival w Pesaro, polski baryton Andrzej Filończyk, który w tym roku wystąpi tam jako Figaro w „Cyruliku sewilskim”. Rejestracja spektaklu prezentowana była podczas 23. edycji Festiwalu „Ogrody Muzyczne” w Warszawie.

Royal Opera Festival organizowany jest od 2019 roku, celem tego niezwykłego wydarzenia jest przedstawienie odbiorcom nie tylko powszechnie znanych dzieł Rossiniego, ale także mniej znanej jego twórczości. W ubiegłych edycjach prezentowano tak unikalne opery jak m. in. „Hermiona”, „Elżbieta, Królowa Anglii”, „Armida”, „Tankred”, „Jedwabna drabinka” – część z nich podczas edycji ROF zostało prezentowane w Polsce po raz pierwszy. Festiwal przybliża także twórczość innych, dziś zapomnianych już kompozytorów epoki belcanta. W ubiegłym roku zagrano koncertowo „Arabów w Galii” Giovanniego Paciniego.

Dzieła prezentowane są w postaci scenicznej, półscenicznej lub koncertowo. Royal Opera Festival od samego początku współpracuje z innym wielkim festiwalem „Rossini in Wildbad”. W lutym 2024 roku w firmie Naxos ukazała się ostatnio „Elżbieta, Królowa Anglii”, w nagraniu z Wildbad Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej prowadził Antonino Fogliani. W wytwórni w tym roku ukazały się także „Armida” (dyryguje José Miguel Pérez-Sierra) oraz „Hermiona” (dyryguje Antonino Fogliani) , także z udziałem Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Te koncerty, przed Festiwalem w Wildbad prezentowane były wcześniej w Krakowie podczas Royal Opera Festival.

„Signor Bruschino” podczas V edycji Royal Opera Festival © Izabela Kaim-Kalinowska
„Signor Bruschino” podczas V edycji Royal Opera Festival © Izabela Kaim-Kalinowska

Informacja o ogranizatorach

Royal Opera Festival organizują Stowarzyszenie PASSIONART oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W 2024 roku po raz kolejny podjęta została współpraca z Belcanto Opera Festival „Rossini in Wildbad” oraz Muzeum Domem Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. W tegorocznej, szóstej edycji Festiwalu do współorganizacji dołączają – Opera Krakowska, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Krakowska Opera Kameralna. To efekt kilkuletniego działania Filharmonii Krakowskiej, mającego na celu konsolidację i ścisłą współpracę instytucji kultury Województwa Małopolskiego, która do tej pory zaowocowała wieloma wydarzeniami sygnowanymi znakiem Muzycznych Mostów. Głównym partnerem jest Małopolska, oficjalny portal województwa małopolskiego prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne