REKLAMA

Zaczarowany Świat Operetki na tle historii Gliwickiego Teatru Muzycznego w Telewizji Katowice

W Sylwestra i Nowy Rok o o godz. 20.00 Telewizja Katowice zaprezentuje dwuczęściową relację z premiery widowiska muzycznego „Zaczarowany świat operetki”. W programie znajdą się nie tylko fragmenty koncertu, ale także materiały dotyczące bogatej historii gliwickiej sceny muzycznej.

Gala była jednym z wydarzeń specjalnych odbywającego się w tym roku 4. Festiwalu imienia Bogusława Kaczyńskiego. Swoim tytułem nawiązała do premiery „Zaczarowanego świata operetki” w warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego w 1995 roku. Patron Fundacji, Laureat 3 Wiktorów i Super Wiktora miał także za dyrekcji Zbigniewa Napierały program cykliczny pod tym tytułem na antenie Telewizji Poznań. Galę „Zaczarowany świat operetki” wyreżyserował Krzysztof Korwin Piotrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

1 i 2 października 2022 roku na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach wystąpili znakomici soliści. Wioletta Białk jest obecnie gwiazdą chorzowskiego Teatru Rozrywki. Małgorzata Długosz rozpoczynała karierę w Teatrze Wielkim w Łodzi, występowała na scenach warszawskiej ROMY za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego, była primadonną Gliwickiego Teatru Muzycznego, występowała w wielu teatrach operowych i prestiżowych festiwalach muzycznych. Jolanta Kremer rozpoczynała karierę na scenie Operetki Śląskiej. Anita Maszczyk związana z Gliwickim Teatrem Muzycznym, występowała gościnnie w Operze Krakowskiej i w wielu filharmoniach u boku dyrygenta Macieja Niesiołowskiego. Łukasz Gaj to wieloletni solista Opery Wrocławskiej, obecnie dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Adam Sobierajski jest artystą Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej, niedawno występował na Saaremaa Opera Festival w Estonii.

Zaczarowany Świat Operetki © Tomasz Kawka
Zaczarowany Świat Operetki © Tomasz Kawka

Śpiewakom towarzyszył na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach zespół wokalno-taneczny, Orkiestrą Straussowską Orfeum dyrygował Adam Mazoń. Ten artysta prawie 40 lat rozpoczął pracę na gliwickiej scenie jako wokalista, był także kierownikiem chóru, pianistą, korepetytorem, dyrygentem i aranżerem. Galę prowadzili Violetta Rotter-Kozera, dziennikarka muzyczna TVP 3 Katowice oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski. Koncert na potrzeby telewizji zarejestrowali Paweł Grucza i Kamil Niesłony.

Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyr. Adama Mazonia © Tomasz Kawka
Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyr. Adama Mazonia © Tomasz Kawka

Podczas dwóch wieczorów, 1 i 2 października, wszystkie miejsca na widowni były zajęte, ustawiono nawet „rząd zerowy”. Publiczność usłyszała wielkie przeboje muzyki operetkowej (autorstwa Emmericha Kálmána, Franza Lehára czy Johanna Straussa). Zabrzmiały nieśmiertelne utwory z „Hrabiny Maricy”, „Krainy uśmiechu”, „Wesołej wdówki”, „Wiedeńskiej krwi” i „Zemsty nietoperza”.

Organizatorami wydarzenia byli Prezydent Gliwic, Adam Neumann, Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie oraz dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach Grzegorz Krawczyk. Adam Neumann przypomniał o wspaniałej tradycji Operetki Śląskiej, zainaugurowanej 11 października 1952 roku „Krainą uśmiechu” Franza Lehara. Galą „Zaczarowany świat operetki” nawiązano więc także do 70. rocznicy założenia tej słynnej sceny operetkowej. Jej działalność kontynuował i rozwijał Gliwicki Teatr Muzyczny (pod dyrekcją Pawła Gabary i Krzysztofa Korwina – Piotrowskiego). Operetka Śląska i Gliwicki Teatr Muzyczny prezentowały bogaty, urozmaicony repertuar, obejmujący także opery, komedie muzyczne, musicale, widowiska taneczne czy spektakle dla dzieci. Prezydent wspomniał także o wielkich gwiazdach, jakie występowały na tej scenie: Wandzie Polańskiej, Grażynie Brodzińskiej, Małgorzacie Walewskiej, Stanisławie Ptaku, Małgorzacie Długosz.

Jolanta Kremer i Adam Sobierajski © Tomasz Kawka
Jolanta Kremer i Adam Sobierajski © Tomasz Kawka

GTM otrzymywał Złote Maski i inne ważne nagrody, był zapraszany na festiwale muzyczne: Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego), Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, czy Festiwal im. Adama Didura w Sanoku. Wielokrotnie gościł w warszawskiej Sali Kongresowej ze spektaklami i koncertami galowymi. Na te wydarzenia, organizowane przez Barbarę Kaczmarkiewicz zapraszał Bogusław Kaczyński.

Do Gliwic przyjechał także prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk, współorganizator Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Podkreślił, że w tym roku odbyło się kilkanaście wydarzeń muzycznych i teatralnych, które przyciągnęły wielotysięczną widownię. Nawiązał także do wspaniale rozwijającej się współpracy z Fundacją ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego. Pierwszym wspólnym wydarzeniem była premiera widowiska „Wiedeń moich marzeń” w 2019 roku, a wzięli w niej udział śpiewacy, wokaliści i tancerze związani z właśnie Gliwickim Teatrem Muzycznym. Zagrała Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka, po miesięcznym tournée w Chinach.

Małgorzata Długosz oraz tancerze Kamila Baryczkowska i Paweł Kranz © Tomasz Kawka
Małgorzata Długosz oraz tancerze Kamila Baryczkowska i Paweł Kranz © Tomasz Kawka

Program telewizyjny „Zaczarowany świat operetki”, zrealizowany przez Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i Violettę Rotter-Kozerę prezentuje fragmenty gali festiwalowej, ale także nawiązuje do bogatej historii gliwickiej sceny muzycznej. W nagraniach archiwalnych można usłyszeć i zobaczyć między innymi: Grażynę Brodzińską, Wandę Polańską, Małgorzatę Walewską, Michała Musioła i Stanisława Ptaka.

W programie są też wypowiedzi Bogusława Kaczyńskiego. Po spektaklu premierowym „Hello, Dolly!” w Gliwickim Teatrze Muzycznym słynny krytyk muzyczny nie krył swojego zachwytu i stwierdził: – Przedstawienie jest bardzo piękne, bardzo czyste, bardzo klarowne, bardzo fantazyjne. Brawo, brawo, brawo realizatorzy, wszyscy wykonawcy i panowie dyrektorzy [Paweł Gabara i Krzysztof Korwin-Piotrowski] – serdecznie gratulacje. Byliśmy świadkami historycznego wydarzenia: oto primadonna polskiej sceny operetkowej [Grażyna Brodzińska] pokazała nam wszystkim, ż potrafi być nie tylko romantyczną, zakochaną bohaterką z dzieł Lehara, Kalmana, Straussa, Abrahama, ale potrafi być artystką współczesnego musicalu.

Gala Sylwestrowa w Sali Kongresowej 2012. Od prawej Anita Maszczyk, Bogusław Kaczyński, Wioletta Białk, Michał Musioł © archiwum ORFEO
Gala Sylwestrowa w Sali Kongresowej 2012. Od prawej Anita Maszczyk, Bogusław Kaczyński, Wioletta Białk, Michał Musioł © archiwum ORFEO

Po premierze „Wesołej wdówki” Bogusław Kaczyński powiedział: – Szczególnie podobał mi się trzeci akt, niezwykle barwny, pomysłowy finał. Przyznam, że widziałem dziesiątki, jeśli nie setki inscenizacji „Wesołej wdówki” na całym świecie, ale tak rozbudowanego, powiększonego o dodatkowe rzeczy i barwnego finału nie zdarzyło mi się widzieć. Brawo Maria Sartova – znakomicie wyreżyserowała przedstawienie. Widać paryski sznyt w tym przedstawieniu i wróżę temu spektaklowi, że będzie się podobał publiczności. Krakowska aktorka i reżyserka Anna Polony stwierdziła: – Świetne przedstawienie, zrobione ze smakiem, kulturą, urocze, pełne wdzięku, znakomite zewnętrznie ze względu na dekoracje i kostiumy i światło. Jest zaśpiewane pięknie, zagrane, zatańczone. Prawdziwa operetka, cudowna, pełna wspaniałych melodii, orkiestra dobrze grała. Co mam jeszcze powiedzieć? Same komplementy. Chodźcie państwo, bo to jest coś uroczego. W programie można zobaczyć także fragmenty innych spektakli, które uzyskały wielkie powodzenie i znakomite recenzje: „Carmen”, „Księżniczka czardasza”, „Noc w Wenecji” czy „Rodzina Addamsów”.

Dwuczęściowa relacja z Gali „Zaczarowany świat operetki” wyemitowana zostanie 31 grudnia 2022 roku i 1 stycznia 2023 roku na antenie Telewizji Katowice o godz. 20.00.

Violetta Rotter-Kozera, Krzysztof Korwin-Piotrowski i Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk © Tomasz Kawka
Violetta Rotter-Kozera, Krzysztof Korwin-Piotrowski i Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk © Tomasz Kawka

4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego objął w tym roku kilkanaście wydarzeń, odbywających się w Białej Podlaskiej, a także w Sarnakach, Serpelicach, Warszawie, Gliwicach i Katowicach. Otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne