„D’ARC” według koncepcji i w reżyserii Krystiana Lady to współczesny rozpisany na trzy plany czasowe oraz sny, w których spotykają się bohaterki tej opowieści. Są nimi Joan, fotografka z Paryża, córka polskich emigrantów, Joanna – warszawska wiolonczelistka i uczestniczka Powstania Warszawskiego, której udało się przeżyć, a także Giovanna, czyli Dziewica Orleańska – Joanna d’Arc, francuska bohaterka narodowa, spalona na stosie. Każda z nich uwikłana jest w ruchy wojenne: Joanna d’Arc walczy o wolność Francji, Joanna bierze udział w Powstaniu Warszawskim, Joan uczestniczy w ruchach związanych ze zmianami klimatycznymi. Trzy Joanny, niczym postacie ze „Słownika chazarskiego” Milorada Pavicia komunikują się onirycznie w swoich snach, każda z nich przeżywa wielkie tragedie. Łączy je gotowość oddania się misji większej niż życie.
Spektakl według realizatorów określany jest jako „opera site specific”, czyli „opera szyta na miarę”, w przedstawieniu mamy jednak nie tylko muzykę, ale także przejmujące sceny dramatyczne. Widzowie byli podzieleni na trzy grupy, każda z nich podążała inną droga opowieści, ale każdy mógł zobaczyć cały przebieg dramatu. „D’ARC”, według koncepcji i w reżyserii Krystiana Lady, jest jak do tej pory największym projektem teatralnym zrealizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Współpraca z Teatrem Wielkim – Operą Narodową umożliwia udostępnienie spektaklu „D’ARC” na OperaVision szerokiej publiczności na całym świecie.
Krystian Lada współpracuje z najważniejszymi scenami operowymi Belgii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec. Jego spektakle często odbywają się w oryginalnych przestrzeniach postindustrialnych, takich jak niedziałające fabryki, szpitale, czy muzea. W marcu 2024 roku reżyser przygotował w brukselskim La Monnaiie / De Munt dwuczęściowy spektakl „Rivoluzione” i „Nostalgia”, pasticcio oparte na muzyce z wczesnych dzieł Giuseppe Verdiego. W obu przedstawieniach wystąpiła polska sopranistka Gabriela Legun, która także bierze udział, jako Giovanna, w „D’ARC”.
Premiera odbyła się 1 sierpnia 2024 roku, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, spektakl w przestrzeniach warszawskiej Woli pokazano kilkukrotnie i zarejestrowano na potrzeby retransmisji. OperaVision to portal, który bezpłatnie udostępnia przedstawienia operowe przez okres 6 miesięcy. „D’ARC” to kolejna polska produkcja, którą będzie można zobaczyć na tej platformie, po m. in. poznańskich: „Jawnucie”, „Otellu” i „Manon Lescaut”, warszawskich: „Giselle” i „Peterze Grimesie”, transmitowano także finał 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki oraz Galę International Opera Awards, która odbyła się w 2023 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Transmitowane są także przedstawienia Akademii Operowej: „Portrety Intymne” i „Operowy Oniricon”.
W „D’ARC” oprócz samego przedstawienia udostępniono także rozmowy z artystami, o pracy nad przedstawieniem opowiadają m. in. : Dobrawa Czocher, Agnieszka Grochowska i Gabriela Legun, Krystian Lada, Lilianna Krych oraz Rafał Ryterski. Zapis „D’ARC” będzie dostępny przez najbliższe 6 miesięcy, do 1 kwietnia 2025 roku.
Link do spektaklu „D’ARC” na OperaVision znajduje się tutaj.