REKLAMA

„Portrety intymne” – inscenizowany koncert Akademii Operowej na platformie OperaVision

„Portrety intymne” to sceniczna fantazja wykreowana wokół repertuaru niemieckich pieśni romantycznych autorstwa Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta i Roberta Schumanna. Koncert odbył się 24 lutego 2024 roku, w Sala Redutowych im. Fryderyka Chopina w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, scenografię stanowiły animacje obrazów Caspara Davida Friedricha. Wystąpili Uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademia Operowa, spektakl wyreżyserowały Ilona Molka i Ewa Rucińska.

Na potrzeby wieczoru przebudowano piękną przestrzeń Sal Redutowych im. Fryderyka Chopina w Teatrze Wielkim w Warszawie. Stworzono amfiteatr, dramaty liryczne bohaterów odbywały się na centralnie zbudowanej scenie, a muzyce towarzyszyły sugestywne animacje obrazów Caspara Davida Friedricha. Wystąpili: Jiayu Jin, Justyna Khil, Magdalena Lucjan, Iryna Melnyk, Mariana Poltorak, Sylwia Salamońska i Sylwia Ziółkowska (soprany); Krzysztof Lachman i Adam Walasek (tenorzy), Nazar Mykulyak i Szymon Raczkowski (baryton). Za przygotowanie wokalne i pianistyczne odpowiadali: Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik, Sophia Muñoz, Helmut Deutsch, Maciej Pikulski oraz Michał Biel.

Młodym śpiewakom partnerowali, ale zagrali też utwory solowe „na cztery ręce” pianiści Akademii Operowej: Maciej Pikulski, Tetiana Boilo, Rozalia Kierc, Olha Kozlan, Gabriela Lasota – Cierniak, Bohdana Mandziuk, Marta Misztal, Daria Siemianowska i Piotr Zuchowski.

„Portrety intymne” © Karpati&Zarewicz
„Portrety intymne” © Karpati&Zarewicz

W swojej relacji z tego wydarzenia pisałem, że Młodzi artyści wystąpili w przejmującym „teatrze cieni”, opowiadając historie podmiotów lirycznych w wielkiej niemieckiej poezji i pięknie interpretując lirykę wokalną. Autorki przedstawienia: Ilona Molka i Ewa Rucińska stworzyły nie tylko przestrzeń interpretacji dla dramatycznych narracji losów bohaterów, lecz także pozwoliły im śpiewać. Ewa Rucińska odpowiedzialna była też za dramaturgię, Ilona Molka za ruch sceniczny. Projekcje przygotował Piotr Majewski, a światła Maciej Igielski.

Bardzo się cieszę, że koncert zarejestrowano i można obejrzeć go na portalu OperaVision. Link znajduje się tutaj. „Portrety intymne” są dostępne do 1 października 2024 roku.

„Portrety intymne” na platformie OperaVision

Warto przypomnieć, że portal OperaVision dosłownie kilka dni temu udostępnił dwuczęściowe nagranie „Rivoluzione” i „Nostalgia”, pasticcia operowego według Giuseppe Verdiego, wyreżyserowanego przez polskiego reżysera Krystiana Ladę. Transmitowano też Galę International Opera Awards 2023, która odbyła się w Warszawie, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, podczas której w kategorii „Najlepszy Młody Artysta” uhonorowano Andrzeja Filończyka, a w kategorii „Dzieło odkryte na nowo” wyróżniono „Jawnutę” Stanisława Moniuszki wystawioną w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w reżyserii Ilarii Lanzino i muzycznej dyrekcji Rafała Kłoczko, ten spektakl też był dostępny na OperaVision.Do 25 maja 2024 roku można oglądać „Otella” z Teatru Wielkiego w Poznaniu, w reżyserii Davida Pountneya i muzycznej dyrekcji Jacka Kaspszyka.

„Portrety intymne” © Karpati&Zarewicz
„Portrety intymne” © Karpati&Zarewicz
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne