REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Agnieszka Rehlis zadebiutowała na słynnym festiwalu Arena di Verona jako Amneris w „Aidzie”

Polska mezzosopranistka pojawi się w Arena di Verona czterokrotnie. Podczas 101. Festiwalu Arena di Verona wystąpią także Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak i regularnie powracający na tę scenę Rafał Siwek. Festiwal rozpoczął się 7 czerwca i potrwa do 7 września 2024 roku. To największy operowy festiwal na świecie.

Przedstawienie „Aidy” w reżyserii Stefano Pody zainaugurowało w ubiegłym roku 100. Festiwal Arena di Verona, który po raz pierwszy odbył się 10 sierpnia 1913 roku. W ruinach rzymskiego amfiteatru zaprezentowano wtedy właśnie „Aidę”, aby uczcić setną rocznicę urodzin Giuseppe Verdiego. Od tego czasu każdego lata rzymski amfiteatr przekształca się w największy na świecie teatr operowy pod gołym niebem. Festiwalem zarządza Fondazione Arena di Verona. Na jej czele stoi słynna włoska śpiewaczka, Cecilia Gasdia, która od 2018 roku jest dyrektorem generalnym i dyrektorem artystycznym.

W rzymskim amfiteatrze występowało wielu legendarnych artystów, m. in. Maria Callas, Renata Tebaldi, Magda Olivero, Giulietta Simionato, Fedora Barbieri, Franco Corelli, Mario del Monaco, Giuseppe di Stefano, Montserrat Caballé, Plácido Domingo, Luciano Pavarotti, José Carreras, Agnes Baltsa. Śpiewali także polscy artyści. Trzykrotnie w werońskiej arenie śpiewała Stefania Toczyska: w 1980 roku (Laura w „Giocondzie” Amilcare Ponchiellego), 1984 roku („Carmen”) i 1994 roku (Amneris w „Aidzie”). W 1984 roku jako Giselda w „Lombardczykach na pierwszej krucjacie” Giuseppe Verdiego zaprezentowała swój kunszt wokalny Krystyna Rorbach, a demoniczną Abigaille u boku Renato Brusona w 1994 roku była Jolanta Omilian. W ubiegłym roku, podczas 100. Edycji festiwalu pojawili się tutaj Aleksandra Kurzak („Tosca” i „Madama Butterfly”), Rafał Siwek („Aida” i Nabucco”) oraz Piotr Beczała („Rigoletto” i „Carmen”).

Agnieszka Rehlis jako Amneris w Arena di Verona © EnneviFoto
Agnieszka Rehlis jako Amneris w Arena di Verona © EnneviFoto

Wznowienie ubiegłorocznej produkcji, zwanej ze względu na scenografię „kryształową Aidą” miało miejsce 14 czerwca 2024 roku. Wystąpili Marta Torbidoni (Aida), Gregory Kunde (Radames), Igor Golovatenko (Amonasro), Aleksander Vinogradov (Ramfis) i Riccardo Fassi (Król). Dyrygował Marco Armiliato. W spektaklu w partii Amneris zadebiutowała na tej scenie Agnieszka Rehlis, która pojawi się w tej produkcji czterokrotnie, także 20, 23 i 28 czerwca 2024 roku. Tego dnia „Aida” pojawiła się w Arena di Verona po raz 750.

W tym roku w tej produkcji wezmą udział także Maria José Siri, Elena Stikhina (Aida), Martin Muehle, Yusif Eyvazov, Carlo Ventre i Ivan Magrì (Radames), Clémentine Margaine i Ekaterina Semenchuk (Amneris), Amartuvshin Enkhbat, Youngjun Park i Ludovic Tézier (Amonasro). Do partii Ramfisa powróci także Rafał Siwek, który pojawi się na tej scenie pięciokrotnie.

Agnieszka Rehlis (Amneris) i Gregory Kunde (Radames) w Arena di Verona © EnneviFoto
Agnieszka Rehlis (Amneris) i Gregory Kunde (Radames) w Arena di Verona © EnneviFoto

W programie tegorocznego festiwalu zaplanowano także „Turandot”, „Cyrulika sewilskiego”, „Carmen”, „Cyganerii”, „Toski”, „Carmina Burana”, „Greka Zorbę” oraz koncerty „IX symfonia” Ludwiga van Beethovena oraz „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

W tegorocznej edycji pojawią się także inni polscy artyści, którzy śpiewali już na tym festiwalu. 25 lipca i 23 sierpnia 2024 roku jako Micaëla w „Carmen” wystąpi Aleksandra Kurzak. Piotr Beczała weźmie udział w innej inscenizacji „Aidy 1913”, będzie to próba odtworzenia oryginalnego spektaklu z 1913 roku, której podjął się na podstawie oryginalnych szkiców Ettore Fagioliego włoski reżyser Gianfranco De Bosio. A w roli Mimi w „Cyganerii” pojawi się Juliana Grigoryan, laureatka Grand Prix na XI Międzynarodowych Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki oraz zwyciężczyni Operaliów w 2022 roku.

Pełny program festiwalu można znaleźć tutaj.

Marta Torbidoni (Aida) i Agnieszka Rehlis (Amneris) w Arena di Verona © EnneviFoto
Marta Torbidoni (Aida) i Agnieszka Rehlis (Amneris) w Arena di Verona © EnneviFoto

Agnieszka Rehlis

W ostatnich miesiącach polska mezzosopranistka zaśpiewała partię altową w „Requiem” Giuseppe Verdiego w Zurychu u boku Krassimiry Stoyanovej pod dyrekcją Marco Armiliato, Niewidomą (Cieca) w „Giocondzie, na Wielkanocnym Festiwalu w Salzburgu z Anną Netrebko i Jonasem Kaufmana pod batutą Antonia Pappano oraz m. in. Ulrykę w Balu maskowym” w Walencji, u boku Anny Pirozzi i Franco Vassallo.

W sierpniu 2024 roku zaśpiewa swoją pierwszą Cześnikową w koncertowym wykonaniu „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Orkiestrą Europa Galante zadyryguje Fabio Biondi, a wystąpi także Rafał Siwek, Artur Ruciński, Mariusz Godlewski, Krzysztof Bączyk, Agata Schmidt i Krystian Adam. 31 sierpnia 2024 roku wystąpi w Gruzji na inauguracji Tsinandali Festival, zaśpiewa w „Requiem” Giuseppe Verdiego wraz z Eriką Grimaldi, Charlesem Castronovo i Marko Mimicą, pod dyrekcją Gianandrea Nosedy.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne